Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie zbudują w Gdańsku fabrykę przetwórstwa celulozy

0
Podziel się

Amerykańska firma Weyerhaeuser zbuduje w Gdańsku fabrykę przetwórstwa
celulozy - poinformowała w piątek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

bEhqiQmt

Amerykańska firma Weyerhaeuser zbuduje w Gdańsku fabrykę przetwórstwa celulozy - poinformowała w piątek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

"O wielkości inwestycji nie możemy jeszcze dziś mówić" - powiedziała PAP Małgorzata Zalewska, kierownik projektu w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG), działającej od lutego tego roku miejskiej spółce, której celem jest pozyskiwanie inwestorów. Weyerhaeuser wygrał przetarg na kupno działki w Gdańsku-Kokoszkach o powierzchni 100 tys. metrów kwadratowych, przeznaczonej na realizację projektu.

"Procedura zawarcia umowy sprzedaży gruntu ma być sfinalizowana do końca tego roku, a początek prac nad budową liczącej 17 tys. metrów kwadratowych fabryki spodziewany jest na wiosnę 2010 r. Zakład ma być gotowy w 2012 r. i zatrudniać co najmniej 45 osób" - poinformowało PAIiIZ.

bEhqiQmv

Zalewska wyjaśniła, że zakład będzie korzystał z nowoczesnych technologii i dlatego wystarczy zatrudnienie kilkudziesięciu pracowników. "Z ekspertyz wynika, że produkcja nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne" - podkreśliła.

Główną działalnością zakładu będzie przetwórstwo celulozy na potrzeby produkcji artykułów higienicznych.

Fabryka w Gdańsku będzie pierwszą inwestycją koncernu Weyerhaeuser poza Ameryką Północną. "Decyzja o budowie obiektu w Gdańsku pozwala na strategiczne ulokowanie działań firmy w zakresie przetwórstwa celulozy blisko klientów i w regionie rosnących perspektyw zbytu" - powiedział wiceprezes Weyerhaeuser, Shaker Chandrasekaran.

Weyerhaeuser jest jednym z największych na świecie producentów drzewnych. Jej historia sięga roku 1900. W 2008 r. sprzedaż koncernu osiągnęła 8 mld dolarów amerykańskich. Firma posiada biura i prowadzi działalność w 10 krajach, gdzie zatrudnia ok. 45 tys. osób. (PAP)

bEhqiQmB

rop/ je/

bEhqiQmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)