Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
amerykanie
20.03.2013 07:49

Amerykańscy katolicy zadowoleni z wyboru papieża Franciszka

Trzy czwarte amerykańskich katolików jest zadowolonych z wyboru nowego papieża Franciszka - wynika z najnowszego badania Pew Research Center.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Trzy czwarte amerykańskich katolików jest zadowolonych z wyboru nowego papieża Franciszka - wynika z najnowszego badania Pew Research Center. Zwłaszcza kobiety obdarzyły Franciszka zaufaniem. Badanie potwierdza, że katolicy w USA oczekują od Kościoła zmian. *

Z wyboru Jorge Mario Bergoglio, pierwszego papieża jezuity i pierwszego papieża z Ameryki Południowej, zadowolenie wyraziło 73 proc. amerykańskich katolików, którzy wzięli udział w badaniu. Zdecydowanie więcej kobiet (80 proc.) niż mężczyzn (65 proc.) stwierdziło, że jest zadowolonych z tego wyboru. 41 proc. katoliczek zapewniło, że _ bardzo się cieszy _ z wyboru Franciszka.

Wśród ogółu badanych Amerykanów, nie tylko katolików, zadowolenie z nowego papieża wyraziło 44 proc., ale ponad połowa albo nie słyszała o nowym papieżu, albo po prostu nie wiedziała jak odpowiedzieć.

Katolicy w USA wyrażali różne opinie w odpowiedzi na pytanie jak dużą zmianę dla Kościoła katolickiego oznacza wybór Franciszka. 41 proc. katolików twierdzi, że znaczną, a 44 proc., że małą. Pytani o listę priorytetów dla nowego papieża, większość (70 proc.) odpowiada, że najważniejszą sprawą do rozwiązania są afery z wykorzystaniem seksualnym.

Inne sprawy wymieniano na znacznie dalszych miejscach. Na obronę tradycyjnych wartości moralnych wskazało 49 proc. ankietowanych katolików. Ten odsetek rośnie, jeśli badaną grupę zawęzi się tylko do tych katolików, którzy regularnie uczęszczają we mszach, przynajmniej raz w tygodniu. Dla nich obrona wartości moralnych jest równie ważna co rozwiązanie problemów skandali pedofilskich.

Sondaż pokazuje też, ze amerykańscy katolicy pragną zmian w nauczaniu i polityce Kościoła. Trzy czwarte uważa np. że Kościół powinien pozwolić na stosowanie środków antykoncepcyjnych. Prawie dwie trzecie twierdzi, że księżom powinno się umożliwić zawieranie małżeństw a 59 proc. opowiada się za kapłaństwem kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
Zrobią z tanga modlitwę. Dla nowego papieża Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób.
Papież napisał do wiernych. Na Twitterze Wiadomości od Franciszka dotyczą posługi biskupa Rzymu i obowiązków chrześcijan. Zredagowano je w kilku językach, między innymi po polsku.
Połowa Polaków oczekuje zmian w Kościele Według CBOS reformatorskie oczekiwania Polaków wobec nowego papieża są obecnie zdecydowanie większe niż wówczas, gdy swój pontyfikat rozpoczynał Benedykt XVI.
Tagi: amerykanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz