Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnesty International apeluje o reformy na Kubie

0
Podziel się:

Organizacja broniąca praw człowieka chce m.in. uwolnienia opozycjonistów.

Amnesty International apeluje o reformy na Kubie
(Governador da Bahia/CC/Flickr)

Amnesty International, organizacja broniąca praw człowieka, zaapelowała do władz Kuby i prezydenta Raula Castro (na zdjęciu), aby w ramach reform zniosły przepisy ograniczające wolność wypowiedzi, zgromadzeń i stowarzyszeń oraz wypuściły z więzień wszystkich opozycjonistów.

Wezwanie wystosowano przed przypadającą 18 marca 7. rocznicą tzw. *czarnej wiosny *2003 roku, kiedy aresztowano 75 kubańskich opozycjonistów. 53 nadal przebywa w więzieniu. Jeden z nich, Orlando Zapata Tamayo, zmarł 23 lutego po 85 dniach strajku głodowego. W szpitalu znalazł się drugi opozycjonista, Guillermo Farinas, który zaczął głodówkę po śmierci Tamayo i od trzech tygodni odmawia jedzenia i picia.

W związku z rocznicą aresztowań zrzeszone w organizacji _ Damy w bieli _ żony, siostry i matki uwięzionych w 2003 roku opozycjonistów zapowiedziały tydzień protestów, podczas którego planują marsze, modlitwy i odczytywanie listów od bliskich przebywających w więzieniu. Kiedy we wtorek ubrane na biało szły ulicami Hawany, zwolennicy rządu próbowali je zakrzyczeć.

Śmierć Tamayo potępił m.in. Parlament Europejski i Meksyk. W oświadczeniu wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju napisano: _ Z całym szacunkiem dla niezależności Republiki Kuby Meksyk wzywa kubański rząd do podjęcia działań niezbędnych do ochrony zdrowia i godności więźniów, w tym osób uznanych za niebezpieczne _.

Jednak kubańskie władze uważają opozycjonistów za zwykłych przestępców i najemników opłacanych przez Waszyngton, aby zdestabilizować sytuację w kraju. Podkreślają też, że każdy naród ma prawo uwięzić zdrajców i ludzi próbujących obalić władze. Prezydent Kuby Raul Castro wyraził jednak ubolewanie z powodu śmierci opozycjonisty.

AI przekonuje również, że _ Kuba rozpaczliwie potrzebuje reform politycznych i prawnych, aby spełnić podstawowe standardy międzynarodowych praw człowieka _

_ - Długie przetrzymywanie w więzieniu wyłącznie za pokojowe korzystanie ze swoich praw nie tylko samo w sobie jest tragedią, ale jest też przeszkodą do wprowadzenia innych reform, w tym rozpoczęcia dialogu potrzebnego do zniesienia amerykańskiego embarga _ - uważa wicedyrektor organizacji w Ameryce Kerrie Howard.

Wśród przepisów, które według AI wymagają zmiany, jest np. art. 72 kodeksu karnego, który przewiduje, że _ każda osoba powinna zostać uznana za niebezpieczną, jeżeli wykaże predyspozycje do popełnienia przestępstw, które mogą być sprzeczne z normami moralności socjalistycznej _.

Organizacja zaapelowała też do prezydenta Raula Castro, aby zezwolił na niezależną kontrolę przestrzegania praw człowieka na wyspie, zaprosił na nią ekspertów z ONZ.

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka, takie jak AI, nie mają wstępu na Kubę. Z kolei lokalne grupy mają duże trudności z informowaniem o łamaniu praw człowieka z powodu ograniczeń dotyczących prawa do wolności wypowiedzi i zrzeszania się.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)