Notowania

wiadomości
27.04.2012 13:26

Analitycy: możliwe niewielkie obniżki cen paliw

W nadchodzących dniach możliwe są niewielkie obniżki cen paliw na stacjach benzynowych, rzędu 2-4 grosze za litr - uważa analityk BM Reflex. Zmian cen nie przewidują natomiast eksperci z portalu e-petrol.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz

W nadchodzących dniach możliwe są niewielkie obniżki cen paliw na stacjach benzynowych, rzędu 2-4 grosze za litr - uważa analityk BM Reflex. Zmian cen nie przewidują natomiast eksperci z portalu e-petrol.pl.

Analityk Rynków Terminowych BM Reflex z Łodzi Rafał Zywert poinformował w piątek, że w ostatnim tygodniu benzyna potaniała symbolicznie, o jeden grosz na litrze. Średnie ceny benzyny 95 kolejny tydzień pozostawały na średnim poziomie 5,88 zł za litr. Różnica cen benzyny 95 w kraju, w zależności od operatora i lokalizacji, sięga nawet 25 gr/l.

"Wyhamowanie tempa wzrostu cen to efekt obserwowanego w kwietniu spadku hurtowych cen benzyn. Nadchodzące dni nie tylko nie powinny przynieść wzrostów cen, ale możliwe będą nawet niewielkie obniżki cen na części stacji rzędu 2-4 gr/l" - ocenił Zywert.

Mimo braku podwyżek i tak tegoroczne wyjazdy będą znacznie droższe niż przed rokiem, bo benzyna 95 jest o 70 gr droższa - podkreślił.

Od trzech miesięcy stabilna jest cena diesla. "Od początku lutego średnia cena diesla w kraju pozostaje na poziomach 5,76-5,79 zł/l. W mijającym tygodniu olej napędowy w kraju potaniał średnio o 1 gr/l" - podał Reflex. Taki poziom cen powinien utrzymać się również w kolejnych tygodniach - ocenia biuro. Rozpiętość cen w kraju sięga od 5,56 zł za litr do 5,90. Przed rokiem litr oleju napędowego kosztował 5,08 zł.

Również bez zmian na rynku autogazu; od października 2011 r. średnie ceny kształtują się na poziomie 2,83-2,86 zł/l.

"Spadek wolnych mocy przerobowych OPEC, sezonowy wzrost konsumpcji ropy w drugiej połowie tego roku wraz z embargiem na dostawy irańskiej ropy są czynnikami ryzyka dla dalszego wzrostu cen ropy w dłuższym okresie" - podkreślił analityk Refleksu. Również strajki i demonstracje w Libii mogą spowodować problemy z przywracaniem dostaw ropy na rynek europejski.

Również zdaniem portalu e-petrol.pl sytuacja na rynku ogranicza groźbę podbicia cen na stacjach do poziomu 6 zł za litr. W ostatnim tygodniu spadły ceny hurtowe benzyny - o 77 zł na tysiąc litrów. Średnia hurtowa cena benzyny 95 wynosi w polskich rafineriach 4534 zł netto. Za diesel w hurcie płaci się tyle samo co przed tygodniem - 4498 zł netto za 1000 litrów.

W ostatnich dniach za litr benzyny 95 trzeba było średnio zapłacić 5,89 zł, za litr oleju napędowego 5,78 zł, a LPG - 2,82 zł.

"Optymistycznie przed majowymi, dłuższymi wyjazdami może nastrajać fakt, iż na większości stacji paliw ceny benzyny i diesla już nie wzrastają" - ocenili Gabriela Kozan i Jakub Bogucki z e-petrol.pl. Jednak o możliwych realnych spadkach cen pozostaje nam pomarzyć - dodali.

Specjaliści z e-petrol.pl zaznaczyli, że operatorzy stacji w sezonie drogich paliw, by zupełnie nie odstraszać klientów, czasowo musieli obniżyć swoje marże. Teraz, przy okazji spadków hurtowych cen paliw, nie wprowadzą automatycznie niższych cen na stacjach - tłumaczyli.

"Tak jak zazwyczaj w okresie zwiększonego ruchu na drogach, ceny paliw będą relatywnie wyższe na stacjach usytuowanych w miejscowościach wypoczynkowych czy zlokalizowanych przy głównych krajówkach. Niższe ceny znajdziemy natomiast na stacjach samoobsługowych lub zlokalizowanych przy sklepach, które w większości nie posiadają szerszej - niż samo tankowanie - oferty skierowanej do kierowców" - podkreślili analitycy.

Możliwe w najbliższych dniach wahanie cen w rafineriach nie powinno spowodować zmian na stacjach - uważa e-petrol.pl. "W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 5,76-5,88 zł za litr, podczas gdy na olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 5,71-5,80 zł/l. Nieznaczne wahania cen dotyczyć będą też autogazu - w przyszłym tygodniu średnio litr tego paliwa będzie można tankować w cenie 2,82-2,90 zł" - ocenia e-petrol.pl.(PAP)

ago/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz