Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy przekazali Rasmussenowi propozycję Koncepcji Strategicznej

0
Podziel się:

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen otrzymał w piątek w
Warszawie od polskich analityków opracowaną przez nich propozycję Nowej Koncepcji Strategicznej
Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen otrzymał w piątek w Warszawie od polskich analityków opracowaną przez nich propozycję Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dokument został przygotowany przez zespół ekspertów z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz krakowskiego Instytutu Studiów Strategicznych. Pracami zespołu autorskiego kierował prof. Roman Kuźniar. W jego skład weszli też prof. Bolesław Balcerowicz, dr Artur Gruszczak, dr Marek Madej, dr Marcin Marcinko i dr Kamila Pronińska.

Pomysł opracowania propozycji powstał, jak przypominano podczas piątkowej uroczystości przekazania jej sekretarzowi NATO w Warszawie, po podjęciu przez NATO w kwietniu 2009 r. decyzji o rozpoczęciu prac nad nową strategią Sojuszu.

Dokument określa główne zadania NATO, wskazuje też na zagrożenia wynikające ze zmieniających się warunków międzynarodowych. Propozycja zakłada m.in., że jednym z zadań Sojuszu jest solidarna, kolektywna i skuteczna obrona państw członkowskich przed jakąkolwiek formą agresji lub zewnętrznego przymusu. Oceniono w niej, że wymaga to lojalnego udziału wszystkich członków NATO w wysiłku obronnym, równomiernego rozmieszczenia jej infrastruktury oraz regularnych ćwiczeń i aktualizacji planów operacyjnych.

Analitycy wskazali, że NATO nie tylko stabilizuje sytuację strategiczną w swoim bezpośrednim otoczeniu, ale również wyraża gotowość wnoszenia wkładu w bezpieczeństwo światowe, zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych. Propozycja przewiduje, że operacje "out of area" będą podejmowane selektywnie, w należycie uzasadnionych przypadkach i z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz bez intencji narzucania innym państwom ustroju politycznego. Podkreślono, że NATO będzie się powstrzymywać przed udziałem w wojnach domowych po jednej ze stron konfliktu.

Propozycja zakłada, że także w sytuacjach zagrożenia teleinformatycznego lub energetycznego dla któregoś z państw członkowskich Sojusz rozpatrzy możliwość przyjścia z pomocą przeciwdziałającą skutkom takiego zagrożenia, tzw. "art. 4 plus".(PAP)

ktl/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)