Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrzej Drapella laureatem Nagrody im. komendanta "Daru Młodzieży"

0
Podziel się:

84-letni kapitan Andrzej Drapella został laureatem III edycji Nagrody im.
Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta żaglowca "Dar Młodzieży".
Nazwisko laureata ogłoszono w piątek w Gdyni na pokładzie legendarnej jednostki.

84-letni kapitan Andrzej Drapella został laureatem III edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta żaglowca "Dar Młodzieży". Nazwisko laureata ogłoszono w piątek w Gdyni na pokładzie legendarnej jednostki.

"Kapitan Andrzej Drapella swoją dotychczasową działalnością, stawianiem kolejnych kroków na pokładach polskich żaglowców, spotkaniami z młodzieżą, rejsami po morzach i oceanach świata dowiódł, iż jest człowiekiem morza i godnym bycia laureatem tej nagrody" - powiedział podczas ogłaszania werdyktu przewodniczący kapituły nagrody, kontradmirał Czesław Dyrcz z Bractwa Kaphornowców.

W składzie kapituły nagrody zasiadają też: syn kapitana Mariusz Wiktorowicz, Mira Urbaniak (Bractwo Kaphornowców), Przemysław Dalecki i Joanna Zielińska (Urząd Miasta Gdyni) oraz Waldemar Heflich (Press Club Polska).

Kapituła rozpatrywała w tym roku sześć kandydatur. Uroczystość wręczenia nagrody, stanowiącej pamiątkowy medal i 10 tys. zł, odbędzie się w Warszawie 6 kwietnia.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

Andrzej Drapella urodził się w 1929 r. w Katowicach. W 1944 r. wstąpił do Armii Krajowej. W 1947 r. zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Pierwszą praktykę marynarską zdobył na "Darze Pomorza", pracując jako instruktor, następnie był starszym marynarzem na m/s "Batory", aż wreszcie został trzecim oficerem na m/s "Marchlewski".

Patenty jachtowego kapitana oraz kapitana żeglugi morskiej otrzymał w 1957 r. Następne lata przyniosły kolejne awanse na wyższe stopnie oficerskie.

Drapella dowodził m/s "Chełmoński" w dwóch podróżach dookoła świata. Brał udział w dwóch wyprawach naukowo-badawczych na Antarktykę i w trzech na Spitsbergen. Kilkadziesiąt lat pływał na statkach Polskiej Marynarki Handlowej. W 1972 r. dowodząc m/s "Lewant II", zabrał z Lizbony do kraju prochy biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego (nazywanego "biskupem morskim").

W latach 1974-1977 dowodził żaglowcem "Mazurka". Brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na STS "Pogoria" jako przedstawiciel ministra żeglugi. Do 2005 r. był zastępcą kapitana i kapitanem na żaglowcach: "Pogoria", "Fryderyk Chopin", "Zawisza Czarny" i "Oceania". Zajmował się szkoleniem młodzieży w Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni.

Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją dziennikarz i żeglarz Bohdan Sienkiewicz, współtwórca programu "Latający Holender", wyświetlanego w TVP przez 26 lat.

W 2013 r. laureatem nagrody był Tomasz Ostrowski, kapitan żaglowca "Fryderyk Chopin" za wygranie regat Tall Ship Races. Rok wcześniej - kapitan Janusz Zbierajewski, komendant rejsów "Zobaczyć morze" dla osób niewidomych i niedowidzących.

Patron nagrody Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska).

Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Jednocześnie pracował m.in. na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo statku - tankowca "Siarkopol".

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z omasztowaniem, otaklowaniem, ożaglowaniem oraz wyposażeniem nawigacyjnym "Daru Młodzieży". W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym, w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego, rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. To podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Leszek Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni, został pochowany na miejscowym cmentarzu w Witominie. (PAP)

rop/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)