Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel nadal za Nicolasem Sarkozy'm, ale...

0
Podziel się:

Angela Merkel nie planuje udziału w kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Angela Merkel nadal za Nicolasem Sarkozy'm, ale...
(ec.europa.eu)
bEKCPYJh

Niemiecka kanclerz wciąż popiera prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w walce o reelekcję, jednak nie planuje udziału w kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich - poinformował rzecznik rządu w Berlinie Georg Streiter.

- _ Nic mi nie wiadomo o planach dotyczących obecności (Merkel) w kampanii wyborczej (Sarkozy'ego) _ - powiedział Streiter, pytany o reakcję niemieckiej kanclerz na pierwszą turę francuskich wyborów prezydenckich, którą wygrał socjalista Francois Hollande.

We wczorajszym głosowaniu Hollande zdobył 28,63 proc. głosów i nieznacznie wyprzedził urzędującego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który otrzymał 27,18 procent.

bEKCPYJj

Rzecznik zapewnił, że Merkel nadal popiera Sarkozy'ego, zastrzegając, że tradycyjnie przywódcy Francji i Niemiec blisko ze sobą współpracowali, niezależnie od tego, jakie opcje polityczne reprezentowali.

Według rzecznika Merkel za niepokojące uznała też wysokie poparcie dla kandydatki skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która w niedzielę uzyskała ok. 18 proc. głosów.

W styczniu Merkel zapowiedziała, że będzie wspierać kampanię Sarkozy'ego jako kandydata partii zaprzyjaźnionej z kierowaną przez nią niemiecką Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU)
.

Merkel nie chciała spotkać się z Hollandem, a media informowały nawet o spisku konserwatywnych przywódców w UE przeciw kandydatowi francuskich socjalistów, który zapowiedział, że chce renegocjować przeforsowane w UE przez Berlin reguły wzmocnienia dyscypliny budżetowej w strefie euro.

bEKCPYJp

Poparcie niemieckiej kanclerz dla Sarkozy'ego spotkało się z krytyką pozostałych niemieckich ugrupowań, a także francuskich socjalistów. Wbrew zapowiedziom Merkel nie wzięła jednak udziału w żadnym wiecu wyborczym Sarkozy'ego.

Szef niemieckiej dyplomacji, liberał Guido Westerwelle oświadczył w poniedziałek, że niemiecki rząd liczy na dobrą współpracę z Francją, również w przypadku wyborczego zwycięstwa socjalisty Hollande'a.

_ - Dobrze się stało, że druga tura wyborów rozstrzygnie się między dwoma demokratycznymi kandydatami, którym zależy na Europie i niemiecko-francuskiej przyjaźni _ - powiedział Westerwelle w Berlinie.

- _ Z każdym prezydentem, jakiego wybierze francuski naród, chcemy dobrze współpracować _ - dodał. Druga tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 6 maja.

bEKCPYJq
Czytaj więcej w Money.pl
Sarkozy jak koliber. Francuzi go przepędzą? Im dłużej Sarkozy rządził, tym częściej Francuzi musieli zadawać sobie pytanie: Dokąd prowadzi nas ten człowiek? - tak wyniki wyborów we Francji komentuje niemiecka prasa.
Wybory we Francji. Znamy ostateczne wyniki Jak przewidywała większość sondaży, ostateczna walka rozegra się drugiej turze głosowania.
"Sarkozy jest w klinczu". Oto jego problem Zwracając się po raz kolejny w stronę skrajnie prawicowego elektoratu, obecny prezydent ryzykuje utratę swoich wyborców.
bEKCPYJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)