Notowania

david cameron
09.06.2011 13:35

Anglikański hierarcha krytykuje Camerona

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams uważa, że rządząca w Wielkiej Brytanii koalicja wprowadza daleko idące zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego, m.in. w szkolnictwie i służbie zdrowia, które nie mają poparcia wyborców i są niepokojące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scottgunn/CC BY-NC/Flickr)

Anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams uważa, że rządząca w Wielkiej Brytanii koalicja wprowadza daleko idące zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego, m.in. w szkolnictwie i służbie zdrowia, które nie mają poparcia wyborców i są niepokojące.

W artykule zamieszczonym w tygodniku _ New Statesman _ Williams zauważył, że _ wyborcy nie głosowali za realizowaną przez rząd politykę _, są _ skonsternowani i oburzeni _. Zmiany forsowane przez koalicję nazwał _ radykalnymi i długofalowymi _ - cytuje tekst arcybiskupa _ Daily Telegraph _, który miał wgląd do artykułu przed jego opublikowaniem.

Rząd premiera Davida Camerona chce, z poparciem liberałów Nicka Clegga, zmienić model świadczeń socjalnych, finansowanie wyższych uczelni i państwowej służby zdrowia, a także pojmowanie roli państwa jako świadczącego usługi. Wiele z tych działań podyktowane jest koniecznością zmniejszenia wydatków budżetowych.

Rząd dokonuje też głębokich zmian w policji, armii i wymiarze sprawiedliwości._ - W zdumiewająco krótkim czasie angażujemy się w radykalne, długofalowe zmiany polityki, za którymi nikt nie głosował _ - napisał arcybiskup Williams, dając do zrozumienia, iż realizowane przez koalicję zmiany nie były tematami poruszanymi w kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami, a ich wprowadzeniu nie towarzyszyła wyczerpująca publiczna debata.

_ - Takie nastawienie wywołuje zrozumiałe obawy o to, czym w kontekście tych zmian jest demokracja _ - dodał anglikański hierarcha.

W swym komentarzu arcybiskup Williams pisze, iż ludzie obawiają się, że taka polityka władz doprowadzi do zrzucenia z siebie przez rząd odpowiedzialności za wyrównywanie rażących społecznych nierówności, np. w walce z biedą wśród dzieci, wyrównywaniem szans dostępu do dobrych szkół i podniesieniem ogólnego poziomu oświaty.

Duchownemu nie podoba się też język towarzyszący debacie o zmianach w systemie świadczeń socjalnych, zwłaszcza rozróżnienie na biednych zasługujących i nie zasługujących na pomoc ze strony państwa.

Komentarz arcybiskupa Williamsa jest bardzo krytyczny wobec władz, co jest nietypowe dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego. Niektórzy obserwatorzy dopatrują się w nim nawet podważenia demokratycznego mandatu rządzących.

Arcybiskup Canterbury zdystansował się także od idei tzw. wielkiego społeczeństwa lansowanej przez premiera Camerona. W ocenie hierarchy jest to _ pusty slogan _, traktowany _ z głęboką podejrzliwością _. Idea wielkiego społeczeństwa zakłada, iż organizacjom dobroczynnym przypadnie większa rola w usługach dotychczas świadczonych przez państwo i jego agendy.

_ - Ktoś powinien powiedzieć rządowi, jak wiele obaw wzbudzają tego rodzaju rozwiązania _ - zaznaczył hierarcha.

Rzecznik Downing Street oświadczył, że rząd ma mandat na _ uporanie się z głęboko ugruntowanymi problemami kraju _. _ Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania, które przyjął w służbie zdrowia, systemie opieki społecznej i gospodarce (redukcji deficytu i długu) są konieczne dla wyprowadzenia kraju na właściwą drogę _ - dodał rzecznik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t132536.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cameron;dumny;ze;sprzedazy;broni;na;wschod,77,0,776269.html) Cameron dumny ze sprzedaży broni na Wschód Wielka Brytania wniosła swój wkład w podsycanie destabilizacji na Bliskim Wschodzie, przyznaje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/anglikanie;protestuja;pisza;list;do;premiera,110,0,744558.html) Anglikanie protestują. Piszą list do premiera Skarżą się Davidowi Cameronowi na marginalizację chrześcijaństwa przez państwo i prawo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t85215.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;ciecia;beda;trudne;ale;dadza;owoce,118,0,687990.html) Cameron: Cięcia będą trudne, ale dadzą owoce Brytyjski premier uważa, że po 13 latach rządów Partii Pracy stan państwowej kasy jest katastrofalny.
Tagi: david cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz