Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Ani dnia negocjacji, jeśli Izrael wznowi osadnictwo"

0
Podziel się:

Rozmowy między Izraelem a Palestyńczykami rozpoczęły się 2 września pod egidą USA.

"Ani dnia negocjacji, jeśli Izrael wznowi osadnictwo"
(hoyasmeg/CC/Flickr)

Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył w wywiadzie dla AFP, że nie będzie negocjował _ ani jednego dnia _ z Izraelem, jeśli kraj ten wznowi działalność budowlaną na okupowanych terenach palestyńskich.

Abbas udzielił wywiadu w samolocie, którym leciał do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ, gdzie na wygłosić przemówienie na temat procesu pokojowego z Izraelem na kilka dni przed wygaśnięciem moratorium na działalność budowlaną w osiedlach żydowskich. Moratorium wygasa 30 września.

_ - Negocjacje będą trwać, dopóki osadnictwo jest zamrożone, lecz nie mam zamiaru negocjować ani dnia, jeśli osadnictwo zostanie wznowione _ - podkreślił Abbas.

Rozmowy bezpośrednie między Izraelem a Palestyńczykami rozpoczęły się 2 września pod egidą USA. Palestyńczycy zagrozili przerwaniem negocjacji, jeśli działalność budowlana w osiedlach zostanie wznowiona, gdy 30 września wygaśnie 10-miesięczne moratorium. Izrael potwierdził, że nie zamierza przedłużać moratorium.

Abbas zaznaczył, że _ nie jest przeciwny zamrożeniu osadnictwa na miesiąc lub dwa _ po wygaśnięciu moratorium. Jego zdaniem pozwoliłoby to osiągnąć porozumienie _ w kwestii granic i bezpieczeństwa _, a pozostałe sprawy byłyby _ systematycznie _ rozwiązywane.

Izrael - mimo nacisków Waszyngtonu i oświadczeń Palestyńczyków - odmawia prolongaty moratorium, co potwierdził w niedzielę izraelski premier Benjamin Netanjahu.

W zamierzeniu wznowione 2 września po 20-miesięcznej przerwie bezpośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie mają doprowadzić do ramowego porozumienia w sprawie trwałego uregulowania konfliktu bliskowschodniego, co pozwoliłoby na utworzenie państwa palestyńskiego i ustanowienie pokoju w regionie. Jednym z najpoważniejszych problemów w tych negocjacjach jest osadnictwo żydowskie na terenach palestyńskich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t111176.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;msz;izraela;chce;zmienic;granice;i;wykluczyc;arabow,254,0,678654.html) Szef MSZ Izraela chce zmienić granicę i wykluczyć Arabów Awigdor Lieberman chce, by znaleźli się oni w Palestynie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t85293.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;nie;rezygnuje;z;budowy;osiedli;w;palestynie,177,0,678065.html) Izrael nie rezygnuje z budowy osiedli w Palestynie Bliskowschodnie rozmowy utkną w martwym punkcie?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)