Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Annan przed COP19: walka z ociepleniem klimatu walką o przeżycie

0
Podziel się

Były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan na łamach niemieckiego dziennika
"Sueddeutsche Zeitung" przed rozpoczynającym się w Warszawie ONZ-owskim szczytem klimatycznym COP19
ostrzegł w sobotę przed skutkami fiaska walki z globalnym ociepleniem Ziemi.

bEpDjxHF

*Były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan na łamach niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" przed rozpoczynającym się w Warszawie ONZ-owskim szczytem klimatycznym COP19 ostrzegł w sobotę przed skutkami fiaska walki z globalnym ociepleniem Ziemi. *

"Nie mamy wyboru. Chodzi w końcu o przeżycie" - powiedział Annan w wywiadzie dla weekendowego wydania gazety. "Wiem, że wiele osób ma wątpliwości, lecz zmiana klimatu jest faktem i żaden kraj, ani bogaty, ani biedny nie uniknie skutków tego zjawiska" - wyjaśnił.

Zdaniem Annana stawianie na pierwszym miejscu sprawy kosztów walki z ociepleniem jest podejściem niewłaściwym. "Zielona przebudowa gospodarki, jeżeli potraktujemy ją poważnie i jeśli się powiedzie, będzie miała skutki takie jak rewolucja przemysłowa" - zaznaczył.

bEpDjxHH

Annan powiedział, że walki z ociepleniem ziemi nie można pozostawić tylko politykom. "Potrzebna jest całkowita mobilizacja społeczeństwa" - podkreślił. Przyznał, że ze względu na złą sytuację gospodarczą i strach ludzi przed utratą pracy taka mobilizacja nie będzie łatwa. "Kwestia klimatu musi znaleźć się znów w centrum zainteresowania. Naród może przejąć rolę wiodącą, jeżeli przywódcy polityczni uchylają się" - powiedział Annan. Zwrócił uwagę na aktywność młodych ludzi: "Wsiadają na rower, wybierają autobus, wspólnie korzystają z jednego samochodu. Coś się dzieje, ale nie wystarczająco dużo".

Szczyt klimatyczny ONZ COP19 rozpocznie się w najbliższy poniedziałek w Warszawie. Uczestnicy spotkania zajmą się między innymi przedłużeniem Protokołu z Kioto. (PAP)

lep/ jo/ abe/

bEpDjxIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)