Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Antoni Czechow - klasyk światowej dramaturgii urodził się 150 lat temu

0
Podziel się:

Wnuk chłopa pańszczyźnianego, skromny lekarz, artysta, który uważał, że
"miarą talentu jest stopień niezadowolenia z samego siebie", klasyk światowej dramaturgii - Antoni
Czechow za życia nierozpieszczany ani przez krytykę, ani przez publiczność. 29 stycznia przypada
150. rocznica jego śmierci.

Wnuk chłopa pańszczyźnianego, skromny lekarz, artysta, który uważał, że "miarą talentu jest stopień niezadowolenia z samego siebie", klasyk światowej dramaturgii - Antoni Czechow za życia nierozpieszczany ani przez krytykę, ani przez publiczność. 29 stycznia przypada 150. rocznica jego śmierci.

Czechow był wnukiem chłopa pańszczyźnianego, synem drobnego sklepikarza. Urodził się w 1860 roku w Taganrogu, portowym mieście nad Morzem Azowskim. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum, w roku 1879, wyjechał do Moskwy, gdzie studiował medycynę, a potem praktykował jako lekarz. Już w czasie studiów zaczął współpracować z moskiewskimi czasopismami. Karierę pisarską zaczął od humoresek. W latach 1883-1885 powstały m.in. opowiadania "Śmierć urzędnika", "Gruby i cienki", "Kameleon".

Pierwszy dramat Czechowa powstał w latach 1880-1881, był to "Płatonow", który został odrzucony przez teatry. Prapremiera tego dramatu odbyła się dopiero w 1956 roku w Moskwie.

Większa część utworów Czechowa powstała w czasie, gdy on sam zarabiał jako lekarz. Nowele, które w tym czasie pisał nie cieszyły się zainteresowaniem czytelników, a skomplikowane i trudne do adaptacji utwory sceniczne były konsekwentnie odrzucane przez teatry.

Na scenie Czechow zadebiutował ze swoją twórczością w 1887 roku "Iwanowem", ale sztuka nie miała dobrych recenzji. Wartość dramaturgii Czechowa odkrył dopiero Konstanty Stanisławski, słynny twórca awangardowego teatru MCHAT, który wystawił w 1898 roku "Mewę". Trzy kolejne dramaty pisane na zamówienie Stanisławskiego i wystawione kolejno na scenie MCHAT-u - "Wujaszek Wania", "Trzy siostry" i "Wiśniowy sad" - to najbardziej znane i cenione utwory Czechowa.

Czechowa nazywano twórcą realizmu spraw najprostszych. W dramatach równoprawnie traktował wydarzenia błahe i wielkie, nie moralizował, świadomie rezygnował z intrygującej fabuły. "W tych dramatach nic się nie dzieje" - oskarżali Czechowa krytycy. Entuzjaści tej twórczości odpowiadali, że zamiast intrygi pisarz odsłania dramat wewnętrzny bohaterów, ich emocje. Czechow ze Stanisławskim dobrze się rozumieli, obaj byli prekursorami naturalizmu w teatrze, którego istotą było zerwanie ze sztucznymi konwencjami. Wymagało to dramatów opowiadających o zwyczajnym życiu zwyczajnych ludzi oraz nowego bardziej naturalnego stylu gry aktorskiej. W 1901 roku Czechow ożenił się z Olgą Knipper, gwiazdą MCHAT-u, która grała większość pierwszoplanowych ról w jego dramatach.

W 1889 r. Czechow pojechał na Sachalin, gdzie mieściły się najsurowsze miejsca zesłania w czasach carskich. W ciągu trzech miesięcy odwiedził wszystkie miejscowości na wyspie i przeprowadził spis ludności. Opisując wyspę katorżników Czechow opisał tragiczny los zesłańców. Pisarz nie podważał sensu kary polegającej na przesiedleniu przestępcy często na całe życie i zmuszeniu do pracy ponad siły. System wychowania przez pracę jest dobry - pisał Czechow - tylko wykonanie złe.

W 1892 roku pisarz nabył majątek Mielichowo, niedaleko Moskwy, gdzie pracował jako lekarz, kurator szkoły wiejskiej, radny ziemiaństwa. Właśnie w Mielichowie powstał cykl opowiadań "wiejskich" m.in. "Chłopi" i "W parowie". Zaawansowana gruźlica zmusiła Czechowa w 1897 roku do zmiany trybu życia. Po kuracji w Nicei w 1898 roku, zamieszkał w Jałcie, na Krymie, w kupionym przez siebie domu. Zmarł w 1904 roku, w niemieckim kurorcie Badenweiler, gdzie przebywał na kuracji.

W 150 lat po śmierci popularność Czechowa nie maleje, po jego sztuki sięgają kolejne pokolenia reżyserów. Uchodzi za pisarza, który najbardziej wyraziście przedstawił dramat zwyczajności, życia z dnia na dzień, rezygnacji z ambicji i nadziei młodości. "Mówił Pan, że płakał na moich sztukach. I nie tylko Pan. A przecież nie po to je pisałem... Chciałem czegoś innego. Chciałem uczciwie powiedzieć ludziom: spójrzcie na siebie, popatrzcie, jak marnie, jak nudno żyjecie. Czegóż to płakać?" - pisał Czechow do przyjaciela.

Najważniejszym wydarzeniem obchodzonego w tym roku w Rosji jubileuszu Czechowa ma być IX Międzynarodowy Festiwal Czechowa w Moskwie, który odbędzie się latem. Swoje interpretacje Czechowa na moskiewskich scenach zaprezentują teatry dramatyczne oraz zespoły choreograficzne z 14 krajów świata.(PAP)

aszw/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)