Notowania

chiny
20.02.2011 11:43

Antyrządowa manifestacja w Chinach

Mieszkańcy Kraju Środka biorą przykład z krajów arabskich i organizują się w internecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joshua Shinavier/CC/Flickr)

Chińska policja rozpędziła manifestację zwołaną przez internet na wzór antyrządowych wystąpień w krajach arabskich - poinformowały portale chińskie oraz oficjalna agencja Xinhua.

Według agencji Xinhua, kilkadziesiąt osób zebrało się w odpowiedzi na apel o udział w _ jaśminowej rewolucji _ na głównej ulicy handlowej Pekinu, Wangfujing, odległej o kilkaset metrów od Placu Tiananmen.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t125123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nobel;dla;liu;xiaobo;-;chiny;protestuja,159,0,733343.html) Nobel dla Liu Xiaobo - Chiny protestują
Zatrzymano ponad stu działaczy w całym kraju - podało Centrum Informacyjne Praw Człowieka i Demokracji z siedzibą w Hongkongu. Władze ocenzurowały wezwania do protestów w Pekinie, Szanghaju i 11 innych miastach.

W Pekinie policja próbowała zatrzymać 25-letniego Liu Xiaobai, który złożył kwiaty jaśminu i zrobił kilka zdjęć przed restauracją McDonalda, gdzie miała się odbywać demonstracja. Ponieważ jednak został otoczony przez dziennikarzy, puszczono go wolno._ - Jestem dość zaniepokojony, bo zabrali mi telefon. Ja tylko położyłem trochę kwiatów. Co w tym złego? Jestem tylko zwykłym obywatelem i chcę pokoju _ - powiedział Liu.

W Szanghaju policja zatrzymała kilka osób, które usiłowały zwrócić na siebie uwagę przed kawiarnią Starbucks. Nie miały transparentów i nie jest jasne, jakie były ich intencje. Nie ma doniesień o protestach w innych miastach. Organizatorzy akcji wzywali w internecie o wykrzykiwanie podczas protestów: - _ Chcemy jedzenia, chcemy pracy, chcemy mieszkania, chcemy sprawiedliwości _.

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz