Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel do OBWE o przestrzeganie praw polskiej mniejszości na Litwie

0
Podziel się:

Z apelem o przestrzeganie praw polskiej mniejszości na Litwie zwróciły się
we wtorek do komisarza OBWE ds. mniejszości narodowych - Federacja Organizacji Kresowych oraz
stowarzyszenie Memoriae Fidelis.

Z apelem o przestrzeganie praw polskiej mniejszości na Litwie zwróciły się we wtorek do komisarza OBWE ds. mniejszości narodowych - Federacja Organizacji Kresowych oraz stowarzyszenie Memoriae Fidelis.

Pismo zostało złożone w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Warszawie.

W apelu stowarzyszenie Memoriae Fidelis i Federacja Organizacji Kresowych (FOK) zaznaczyły m.in., że obecnie na Litwie utrudnia się, a w pewnych kwestiach uniemożliwia, posługiwanie się językiem polskim w życiu publicznym. Jak zaznaczono, nawet na obszarach, na których Polacy stanowią większość mieszkańców, szykanuje się szkolnictwo wykładane w polskim języku, "kaleczy" się polskie imiona i nazwiska poprzez litewskie zapisy ortograficzne w dokumentach oficjalnych, a także odmawia się Polakom prawa do polskiej identyfikacji narodowej.

"Jest ponurym paradoksem, że minister spraw zagranicznych Audronius Azubalis, który jest powszechnie znany z wypowiedzi i działań wymierzonych w zamieszkałych na Litwie Polaków, obecnie pełni funkcję przewodniczącego OBWE. Oczekujemy na zgodną z celami tej instytucji reakcję na występujące na Litwie napięcia etniczne" - napisano w apelu.

Aleksander Szycht z Memoriae Fidelis powiedziała PAP, że stowarzyszenie jest także przeciwko podejmowanemu w najbliższych dniach w litewskim Sejmie projektowi nowelizacji ustawy o oświacie, która - jego zdaniem - spowoduje, iż polskie szkoły na Litwie będą "litwinizowanie", a część z nich zostanie zlikwidowana.

FOK i Memoriae Fidelis zajmują się przede wszystkim obroną interesów mniejszości Polaków na Wschodzie, w tym na Litwie.

Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który litewski Sejm zamierza przyjąć w najbliższym dniach, zawiera - zdaniem mniejszości - dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.

W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.

Na Litwie jest 116 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 16 tys. uczniów.(PAP)

pż/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)