Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel o uzupełnianie spisu ofiar II wojny

0
Podziel się:

Uczestnicy Powstania Warszawskiego wciąż czekają na imienne upamiętnienie.
Wystarczy wypełnić kwestionariusz na stronie www.straty.pl, by przywrócić pamięć o wielu nieznanych
bohaterach tamtych dni - apelują koordynatorzy programu "Straty osobowe i ofiary represji pod
okupacją niemiecką".

Uczestnicy Powstania Warszawskiego wciąż czekają na imienne upamiętnienie. Wystarczy wypełnić kwestionariusz na stronie www.straty.pl, by przywrócić pamięć o wielu nieznanych bohaterach tamtych dni - apelują koordynatorzy programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką".

Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" został zainicjowany w 2006 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Celem programu jest stworzenie imiennej bazy danych, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania informacje o ofiarach prześladowań niemieckich wobec obywateli polskich w latach 1939-1945. Przez pierwsze trzy lata projekt prowadził Ośrodek KARTA, w 2009 roku jego zadania przejęła wybrana w drodze konkursu Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

"+Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką+ to temat, który dotyczy niemal każdej polskiej rodziny. Warszawiacy umierali od pierwszych chwil wojny w obronie oblężonego i bombardowanego miasta, a później w katowniach Szucha i Pawiaka, w ulicznych egzekucjach i w walkach powstańczych. Ci, którzy przeżyli musieli przejść gehennę wypędzenia z miasta, deportacji na roboty przymusowe lub uwięzienia w obozach koncentracyjnych" - napisała rzeczniczka prasowa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Magda Wida w komunikacie przesłanym PAP we wtorek.

Podkreśliła równocześnie, iż mimo upływu ponad 60 lat od zakończenia wojny rozmiar represji wobec obywateli polskich i bilans ofiar nie został dokładnie ustalony i opisany. "Pamięć o wielu ofiarach zachowana jest jedynie w środowiskach lokalnych lub wśród członków najbliższej rodziny. Wciąż czekają na imienne upamiętnienie uczestnicy Powstania Warszawskiego i cywilna ludność Warszawy. Wyłącznie, dzięki wspólnemu zaangażowaniu i szerokiej mobilizacji społecznej, możemy sprawić, że ofiary niemieckiego nazizmu nie pozostaną bezimienne, a pamięć o nich stanie się trwałym elementem pamięci ogólnonarodowej" - podkreśliła Wida.

Jak zaznaczyła, każdy może przyczynić się do zachowania pamięci o członkach swojej rodziny, znajomych i sąsiadach. "Dziś, 70 lat po ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę, to już ostatni moment, by dotrzeć do bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń. Wystarczy wypełnić kwestionariusz, aby przyczynić się do uzupełnienia wiedzy o historii naszego kraju, wzbogacić zbiorową pamięć, przywrócić nazwiska nieznanym bohaterom i bezimiennym ofiarom. Każda, nawet niepełna informacja jest cenna" - zaakcentowała rzeczniczka Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Kwestionariusz można wypełnić na stronie www.straty.pl lub przesłać na adres Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa. (PAP)

akn/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)