Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marsz 13 grudnia
12.12.2012 12:37

Apel PiS do szefa MSW w sprawie czwartkowego marszu

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do Jacka Cichockiego o objęcie osobistym nadzorem działań policji w czasie organizowanego przez PiS Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Poseł PiS, Jarosław Zieliński

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego o objęcie osobistym nadzorem działań policji w czasie organizowanego w czwartek przez PiS Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości.

- _ Oczekujemy, że policja w sposób profesjonalny i apolityczny zapewni bezpieczeństwo uczestnikom pokojowego zgromadzenia oraz mieszkańcom Warszawy i innym osobom, które przebywać będą w pobliżu trasy przemarszu _ - podkreślili w liście do szefa MSW przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz wiceszef sejmowej komisji spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Posłowie PiS oczekują, że minister Cichocki _ spowoduje, że plan operacji policyjnej przygotowywany w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom biorącym udział w marszu zostanie oparty na założeniach, których główną przesłanką będzie odpowiedzialna i przyjazna ochrona obywateli pragnących skorzystać z przysługującego im prawa do publicznego zamanifestowania swoich poglądów _.

- _ Trzeba, by policja traktowała wszystkich godnie i jednakowo. Policja nie jest formacją rządową, jest policją państwową, a państwo to nie tylko rząd _ - mówił na środowej konferencji prasowej w Sejmie Zieliński. Jak dodał, PiS chce, by _ policja działała w sposób profesjonalny i apolityczny _.

W ocenie Zielińskiego, w przypadku ostatnich marszów, np. Marszu Niepodległości z 11 listopada i wrześniowego marszu _ Obudź się Polsko _, _ założenia operacyjne, które przyjęła policja były oparte na traktowaniu uczestników zgromadzeń jak przeciwników politycznych, a nie obywateli, którym trzeba pomóc i zapewnić bezpieczeństwo _.

Czwartkowy marsz rozpocznie się o godz. 18. Manifestanci mają przemaszerować od pomnika Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży przed gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pochód ma się rozpocząć od odśpiewania hymnu narodowego i odczytania nazwisk ofiar stanu wojennego. Zaplanowano przemówienie Jarosława Kaczyńskiego.

Na trasie marszu reprezentanci klubu PiS mają złożyć kwiaty przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Marsz - jak zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma z jednej strony upamiętnić kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ale przede wszystkim będzie wyrazem sprzeciwu wobec negatywnych tendencji, jakie mają miejsce w Polsce. Według Kaczyńskiego, _ w różny sposób zagrożona _ jest dzisiaj wolność w Polsce; jest bardzo źle z solidarnością społeczną, a polska niepodległość _ jest na różne sposoby kwestionowana _.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS organizuje marsz. Oni go bojkotują Pojutrze w Warszawie odbędzie się marsz organizowany przez PiS. Przeciwny takiej formie przypominania o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego jest premier Donald Tusk.
PiS ruszy na ulice. Zobacz, co szykują Przeciw ograniczaniu wolności: mediów i swobód obywatelskich oraz kondycji służby zdrowia ma przejść ulicami Warszawy II Marsz Niepodległości i Solidarności.
Policja publikuje zdjęcia chuliganów z marszu Po burdach 176 osób zostało doprowadzonych na komisariaty, z czego 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy, trzech z nich trafiło do szpitala.
Tagi: marsz 13 grudnia, marsz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz