Notowania

archeolodzy
10.07.2009 21:25

Archeolodzy odkopali relikty zamku krzyżackiego w Osieku

Fragmenty murów i kamiennych fundamentów zamku krzyżackiego, odsłonili archeolodzy nad jeziorem Kałębie w miejscowości Osiek (Pomorskie). Wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, by wpisać relikty do rejestru zabytków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fragmenty murów i kamiennych fundamentów zamku krzyżackiego, odsłonili archeolodzy nad jeziorem Kałębie w miejscowości Osiek (Pomorskie). Wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, by wpisać relikty do rejestru zabytków.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku Marcin Tymiński, prace przy pozostałościach zamku prowadzili archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

O tym, że w Osieku przed wiekami istniał zamek krzyżacki, historycy wiedzieli od dawna. Miejsce, gdzie stała niegdyś budowla, wskazywały wystające spod ziemi fragmenty muru. O samym zamku niewiele jednak było wiadomo.

"W dawnych źródłach nie znajdziemy o nim wielu informacji. Do dziś nie zachowały się też żadne przedstawiające go ryciny. Z rozkazu pruskiego króla Fryderyka II, w końcu XVIII wieku zamek rozebrano, a z pozyskanej cegły zbudowano koszary w pobliskim Starogardzie Gdańskim" - wyjaśnił Tymiński.

Archeolodzy od dawna przymierzali się do zbadania terenu nad jeziorem Kałębie, gdzie usytuowany był zamek. Udało im się w tym roku. "Właśnie zakończyli pierwszy sezon wykopalisk, prace będą kontynuowane w kolejnych latach" - powiedział Tymiński.

Dzięki tegorocznym pracom archeologów wiemy już, że zamek był niedużą budowlą o nieregularnym kształcie. "Wiemy także, że zbudowano go na wyspie. Z czasem jednak Kałębie zmieniało się i dziś pozostałości obiektu znajdują się na małym półwyspie położonym w pobliżu północnego brzegu jeziora" - wyjaśnił Tymiński.

Jak poinformował rzecznik, kolejne sezony badań mogą przynieść bardzo ciekawe odkrycia. "Głębiej, pod warownią, najprawdopodobniej znajdują się piwnice. Być może w czasie następnych badań archeolodzy odkryją też słowiański gród, który mógł znajdować się w tym miejscu, zanim Krzyżacy wybrali Osiek na swoją siedzibę" - powiedział rzecznik.

Tymiński dodał, że niewykluczone, iż część planowanych poszukiwań odbywać się będzie także w jeziorze Kałębie. "Tam również mogą znajdować się pozostałości po przyległych do zamku budynkach" - wyjaśnił.

Z informacji, jakie przekazał rzecznik, wynika, że zamek wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku, a Krzyżacy wyposażyli go w broń palną na kamienne kule. Mimo że niewielki zamek miał strategiczne znaczenie, zwłaszcza podczas wojny trzynastoletniej. Po walkach i potyczkach rycerstwa polskiego z rycerzami Zakonu Krzyżackiego, ci ostatni podpalili swoją warownię i uciekli przez wody jeziora. Zamek opanowali Polacy" - powiedział rzecznik.

Zamek w Osieku pozostał własnością królów polskich do pierwszego rozbioru Polski, w 1772 roku. "Co ciekawe, gdy warownia stała się siedzibą polskich starostów, jednym z nich był Jan Sobieski, późniejszy król Polski" - dodał Tymiński. (PAP)

aks/ abe/ bk/

Tagi: archeolodzy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz