Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Archiwiści chcą zabezpieczyć dokumentację sektora prywatnego

0
Podziel się:

Współpracę bankom i towarzystwom ubezpieczeniowym zaproponowali archiwiści
na wtorkowym sympozjum "Nie tylko państwo tworzy historię". Celem archiwistów jest zabezpieczenie
dokumentacji prywatnych podmiotów gospodarczych.

Współpracę bankom i towarzystwom ubezpieczeniowym zaproponowali archiwiści na wtorkowym sympozjum "Nie tylko państwo tworzy historię". Celem archiwistów jest zabezpieczenie dokumentacji prywatnych podmiotów gospodarczych.

Wtorkowe spotkanie w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie jest pierwszym z cyklu sympozjów poświęconych kwestii zabezpieczenia dokumentacji prywatnych podmiotów gospodarczych. We wtorek archiwiści rozmawiali z przedstawicielami banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

"Udział państwa w życiu gospodarczym się zawęża. W świetle powyższego Archiwa Państwowe mają bardzo ograniczone możliwości wpływania na postępowanie z dokumentami wytwarzanymi w instytucjach finansowych. Ogólne przepisy prawa te sprawy regulują, przez pewien okres trzeba trzymać dokumentację pracowniczą, finansową, projektową. Pytanie, co potem, kiedy ta dokumentacja traci aktualność" - powiedział PAP naczelny dyrektor archiwów państwowych Władysław Stępniak.

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby jednostki gospodarcze same tworzyły i opiekowały się swoimi archiwami. "Rzeczą najbliższą mojemu wyobrażeniu funkcjonowania dziedziny archiwalnej w państwie demokratycznym o liberalnej gospodarce byłoby to, aby właściciele sami zajmowali się swoimi dokumentami. () Są znane przypadki wielkich koncernów posiadających własne archiwa, biblioteki i muzea, a nawet instytuty naukowe, nie wiem jednak, czy nasza sfera życia gospodarczego może sobie na to pozwolić" - mówił dyrektor.

Podkreślił, że istnieją też możliwości współpracy ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich oraz z samymi Archiwami Państwowymi, którym prywatne podmioty gospodarcze mogą przekazywać lub u których mogą deponować swoją dokumentację. "Archiwa są na to przygotowane, choć ta możliwość będzie przeze mnie traktowana jako ostateczność" - mówił Stępniak.

Jak podkreślił, dowody działalności w sferze życia gospodarczego w przyszłości posłużą historykom w odtworzeniu wpływu podmiotów prywatnych na procesy gospodarcze, społeczne i polityczne.

Według Stępniaka w ustawie archiwalnej z 1983 r. nie wzięto pod uwagę prężnego rozwoju sektora prywatnego. Zgodnie z jej zapisami dokumenty prywatnych podmiotów gospodarczych są, co prawda, częścią narodowego zespołu archiwalnego, ale w praktyce państwo ma ograniczony wpływ na sposób przechowywania, zarządzania i udostępniania dokumentacji sektora prywatnego; jego podmioty same decydują o swoich dokumentach.

Rozmowa archiwistów z przedstawicielami prywatnych podmiotów gospodarczych - we wtorek banków i towarzystw ubezpieczeniowych - ma posłużyć także ustaleniu kryteriów doboru dokumentów oraz zasad ich przechowywania.

Wolę współpracy z archiwistami deklarują przedstawiciele sektora bankowego. Specjalista PR Paweł Minkina ze Związku Banków Polskich podkreślił, że "zarówno informacja, jak i ochrona posiadanych danych, jest dla sektora bankowego priorytetowa". "Równie ważne jest więc optymalne gromadzenie i zabezpieczenie informacji" - zaznaczył.

Honorowy patronat nad IV Krajowym Sympozjum Archiwalnym "Nie tylko państwo tworzy historię" objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zorganizowały je Stowarzyszenie Archiwistów Polskich oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)