Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arendarski: konieczne zniesienie barier administracyjnych

0
Podziel się:

Utrzymanie obecnego tempa rozwoju wymaga
zmniejszenia barier administracyjnych i ograniczenia wydatków
budżetowych - uważa prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej
Arendarski.

Utrzymanie obecnego tempa rozwoju wymaga zmniejszenia barier administracyjnych i ograniczenia wydatków budżetowych - uważa prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

"Jesienne wybory doprowadziły do zasadniczej zmiany na scenie politycznej, liczę na to, że zgodnie z wyborczymi zapowiedziami Platformy Obywatelskiej oraz expose Premiera Tuska, będzie to początek owocnego dialogu na linii politycy - przedsiębiorcy" - powiedział Arendarski.

Jego zdaniem, utrzymanie obecnego tempa rozwoju nie będzie możliwe bez progospodarczych zmian w polskim prawodawstwie. Konieczne jest zmniejszenie barier administracyjnych oraz - jak podkreśla - zdecydowane ograniczenie wydatków budżetowych.

"To, czego oczekujemy, to poprawa jakości stanowionego prawa i samego procesu legislacyjnego, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadząca do stworzenia przyjaznych warunków funkcjonowania biznesu, wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjnym, reforma finansów publicznych i wzmocnienie roli partnerstwa publiczno - prywatnego poprzez odformalizowanie reguł jego funkcjonowania" - powiedział.

Według prezesa KIG, w zakresie zmian podatkowych najważniejszym postulatem przedsiębiorców jest zmiana ustawy o podatku VAT. "Najbardziej celowe byłoby opracowanie ustawy o podatku od towarów i usług od podstaw, zwłaszcza biorąc pod uwagę niejasności interpretacyjne" - powiedział.

KIG postuluje zmniejszenie okresu oczekiwań na zwrot VAT-u. Chce także wprowadzenia powszechnej zasady kasowego rozliczania tego podatku, co pomogłoby zlikwidować zatory płatnicze. Płatność VAT powinna następować po uzyskaniu płatności za fakturę. Jednocześnie odliczenie podatku powinno być możliwe po zapłaceniu faktury.

Zdaniem Arendarskiego, ważna jest również zmiana nastawienia urzędów do przedsiębiorców. "Za bardzo istotne uważam także wprowadzenie przejrzystych zasad współpracy rządu i parlamentu z partnerami społecznymi. Tworzenie dobrego prawa nie jest możliwe w oderwaniu od podmiotów, których ono dotyczy" - powiedział.

Według niego, ważne jest również określenie jasnego kalendarza wejścia Polski do strefy Euro. Polskie firmy, zwłaszcza eksporterzy oraz producenci, którzy konkurują z importem z Azji, za jedną z istotniejszych barier ich rozwoju uważają brak wspólnej waluty.

Arendarski liczy też, że w realizacji tych postulatów pomoże resort gospodarki, ponieważ oczekiwania przedsiębiorców są zbieżne, z przedstawionym przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, planem działania resortu.

"Bez szybkiego wprowadzenia zmian w prawodawstwie staniemy się rynkiem mało konkurencyjnym, a taka sytuacja grozi ucieczką inwestorów, również krajowych, na rynki azjatyckie, czy też do Stanów Zjednoczonych" - powiedział.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)