Notowania

wiadomości
05.06.2012 15:56

Areszty w Krakowie przygotowane na Euro 2012

Dwa areszty śledcze w Krakowie zostały przygotowane na przyjęcie kibiców, którzy przekroczą granice prawa - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa areszty śledcze w Krakowie zostały przygotowane na przyjęcie kibiców, którzy przekroczą granice prawa - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek.

Areszt Śledczy przy ul. Montelupich w Krakowie będzie pełnił rolę jednostki podstawowej, dla aresztu przy ul. Czarnieckiego w Podgórzu przypadła funkcja dodatkowa. Do obu aresztów zostaną przyjęte osoby, które podczas Euro 2012 popełnią przestępstwo i zostanie wobec nich zastosowane tymczasowe aresztowanie.

"Jeśli zaistnieje potrzeba izolowania większej liczby osób, będziemy reagować dynamicznie, przewożąc wytypowanych więźniów do innych zakładów karnych i aresztów na terenie naszego Inspektoratu" - powiedział kpt. Wacławek.

Jak wyjaśnił, przygotowania krakowskiej Służby Więziennej do Euro 2012 trwały od kilku miesięcy. W trakcie szkoleń i odpraw opracowano procedury związane z postępowaniem w sytuacji konieczności przyjęcia grup osób zatrzymanych w związku z naruszeniem bezpieczeństwa w trakcie Euro 2012, współdziałania z innymi służbami i instytucjami oraz pomiędzy jednostkami organizacyjnymi SW. Odbywały się też ćwiczenia w jednostkach penitencjarnych, mające na celu doskonalenie działań funkcjonariuszy w różnych wariantach sytuacji kryzysowych, a także w innych instytucjach.

W razie konieczności do działań mogą też zostać włączone siły wsparcia i grupy interwencyjne Służby Więziennej z okręgów lubelskiego i rzeszowskiego - takimi działaniami będzie wtedy kierował Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.

Na czas Euro 2012 funkcjonariusze OISW w Małopolsce nie mają urlopów wypoczynkowych.

Na bieżąco monitorowane są także nastroje wśród osób pozbawionych wolności, które deklarują przynależność do grup pseudokibiców, lub zostały za takie czyny skazane. "Jesteśmy przygotowani do reagowania na ewentualne zachowania agresywne wśród więźniów" - powiedział kpt. Wacławek.

Pod koniec ubiegłego tygodnia we wszystkich placówkach OISW w Krakowie przebywało nieco ponad 5,8 tys. więźniów. W Areszcie Śledczym w Krakowie było 623 osadzonych (na 749 miejsc). (PAP)

hp/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz