Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Argentyna: Pierwsze homoseksualne małżeństwo w Ameryce Łacińskiej

0
Podziel się

Władze argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista (Tierra del
Fuego) udzieliły w poniedziałek ślubu parze gejowskich aktywistów, którzy stali się tym samym
pierwszym homoseksualnym małżeństwem w Ameryce Łacińskiej.

bEgsTdMB

Władze argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista (Tierra del Fuego) udzieliły w poniedziałek ślubu parze gejowskich aktywistów, którzy stali się tym samym pierwszym homoseksualnym małżeństwem w Ameryce Łacińskiej.

Jednopłciowe małżeństwo stanowi wyraz "postępu w dziedzinie praw człowieka i inkluzji społecznej, jesteśmy więc dumni, że doszło do tego u nas" - powiedziała Fabiana Rios, gubernator położonej na południowym krańcu Argentyny prowincji.

41-letni Jose Maria Di Bello oraz 39-letni Alex Freyre wcześniej bezskutecznie starali się o ślub w Buenos Aires. Urząd cywilny w stolicy Ziemi Ognistej Ushuaii także początkowo odrzucił ich wniosek, lecz gubernator na drodze specjalnego dekretu zezwoliła na ceremonię.

bEgsTdMD

Jak komentuje agencja Associated Press, władze poszczególnych argentyńskich miast i regionów mają dużą dowolność w decydowaniu, czy zaakceptować homoseksualne małżeństwo. Wprawdzie tamtejszy kodeks cywilny precyzuje, że małżeństwo to związek między mężczyzna a kobietą, lecz już w konstytucji takiej definicji brak.

W przyszłym roku wiążącą interpretajcę w tej sprawie wydać ma Sąd Najwyższy, który rozpatruje obecnie szereg skarg złożonych przez pary homoseksualne, którym odmówiono ślubu.

Jednopłciowe związki cywilne zostały zalegalizowane m.in. w Urugwaju, niektórych prowincjach Meksyku i Brazylii oraz w Buenos Aires. Związki te nie cieszą się jednak takimi samymi prawami, jakie przysługują małżeństwom. Pełnoprawne małżeństwa homoseksualne są legalne jedynie w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie, Norwegii, RPA, Szwecji i kilku stanach USA - wylicza AP.(PAP)

gsi/

bEgsTdMJ

5386805 int.

bEgsTdNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)