Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ARiMR upraszcza procedury dotyczące utylizacji zwierząt

0
Podziel się

#
W czwartym akapicie depeszy, zamiast 55 mln zł, powinno być 59 mln zł.
#

bEgpStQl

# W czwartym akapicie depeszy, zamiast 55 mln zł, powinno być 59 mln zł. #

26.05. Warszawa (PAP) - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprościła procedurę utylizacji zwierząt, które utonęły w powodzi. Są one wyławiane z wody i na podstawie protokołu, przewożone do utylizacji. Wcześniej konieczny był podpis rolnika.

ARiMR pokrywa za rolnika całość lub znaczną część kosztów związanych z transportem oraz utylizacją padłych zwierząt gospodarskich. Zgodnie z przepisami, rolnik zgłasza padnięcie zwierzęcia do zakładu utylizacyjnego. Gdy zakład odbiera padłą sztukę, rolnik musi złożyć "oświadczenie producenta rolnego", które jest dokumentem uprawniającym do skorzystania z dofinansowania.

bEgpStQn

Agencja dofinansowuje do 100 proc. ponoszonych przez producenta rolnego kosztów zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokrywa do 100 proc. kosztów utylizacji bydła, które ukończyło dwa lata życia oraz owiec i kóz, które ukończyły rok życia. W przypadku utylizacji padłego bydła poniżej drugiego roku życia, owiec i kóz młodszych niż rok oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75 proc. takich kosztów, poniesionych przez producenta rolnego.

W sumie ARiMR ma na dopłaty do utylizacji zwierząt na 2010 r. 59 mln zł.

Jeżeli martwe zwierzę pozostało na terenie gospodarstwa, obowiązują ustalone procedury. Jeżeli zaś zwierzę utonęło i nie można go odnaleźć, ponieważ np. spiętrzona woda poniosła je w inne miejsce, Agencja uprościła sposób postępowania. Oświadczenie rolnika może być zastąpione przez "protokół zbiorczy", który może podpisać zamiast rolnika przedstawiciel gminy i lekarz weterynarii. ARiMR tłumaczy, że chodzi o szybkie przeprowadzenia utylizacji, co jest konieczne w związku z zagrożeniem sanitarnym.

Każde zwierzę jest znakowane, co pozwala na jego identyfikację i ustalenie właściciela. Rolnik będzie informowany o utylizacji padłej sztuki i proszony o wypełnienie "oświadczenia producenta rolnego", bo tylko na tej podstawie Agencja będzie mogła pokryć koszty utylizacji.

bEgpStQt

Ponadto ARiMR przypomina, że zarówno rolnik, jak i zakład utylizacyjny, mają obowiązek zgłoszenia faktu utylizacji każdego padłego zwierzęcia do Systemu Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt ARiMR.(PAP)

awy/ je/ jbr/

bEgpStQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)