Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armator APL uruchomił kontenerowe połączenie morskie z Niemiec do Gdyni

0
Podziel się:

Globalny armator oceaniczny APL (American President Line) uruchomił rejsy
kontenerowców pomiędzy Hamburgiem i Bremerhaven w Niemczech a Gdynią. Statek o zdolności
przewozowej tysiąca jednostek TEU będzie zawijał z kontenerami do terminala w Gdyni raz w tygodniu.

Globalny armator oceaniczny APL (American President Line) uruchomił rejsy kontenerowców pomiędzy Hamburgiem i Bremerhaven w Niemczech a Gdynią. Statek o zdolności przewozowej tysiąca jednostek TEU będzie zawijał z kontenerami do terminala w Gdyni raz w tygodniu.

Dyrektor ds. handlowych Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BCT) w Gdyni Andrzej Kujoth poinformował we wtorek PAP, że połączenie Hamburg-Bremerhaven-Gdynia, nazwane Poland Express Service (PEX), obsługiwane jest przez APL przy współpracy z armatorami: Hapag-Lloyd z Niemiec i MOL z Japonii.

Połączenie obsługiwać będzie statek "Akacia" mogący zabrać tysiąc TEU (TEU to pojemność standardowego kontenera). Po raz pierwszy jednostka zawinęła do gdyńskiego portu w miniony czwartek. Kujoth tłumaczy, że do gdyńskiego portu nie mogą wpływać głębokowodne statki, stąd jest potrzeba dowożenia kontenerów mniejszymi statkami z portów głębokowodnych.

Poinformował, że głębokowodne statki będą mogły wpływać do portu w Gdyni w 2015 r., kiedy zakończy się pogłębianie kanału portowego z obecnych 13,5 m do 15 m głębokości.

Poinformował, że APL jest jednym z trzech, obok MSC i OCL, najważniejszych armatorów - kontrahentów Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni.

Rzeczniczka BCT Dagmara Łuczka poinformowała, że APL to globalny armator oceaniczny z siedzibą główną w Singapurze, notujący systematyczne wzrosty obrotów na Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Eksploatuje 141 statków i 10 terminali kontenerowym na całym świecie. Z BCT współpracuje nieprzerwanie od 2006 r.

Założony w 1979 r. BCT w Gdyni jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku i drugim co do wielkości terminalem kontenerowym w Polsce. Sprywatyzowany został w 2003 r. Rekord w przeładunkach odnotowano w 2007 r., kiedy obroty BCT wyniosły 493 860 TEU. Roczne możliwości przeładunkowe sięgają 750 tys. TEU, a potencjalna wydajność wynosi 1,2 mln TEU.

Firma zatrudnia obecnie 282 pracowników i kontroluje 30 proc. polskiego rynku przeładunków kontenerowych. W 2012 r. BCT przeładował prawie 409 tys. TEU, co w porównaniu z 2011 r. oznacza wzrost przeładunków o 13 procent. (PAP)

bls/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)