Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armenia i Azerbejdżan za "pokojowym rozwiązaniem" ws. Górskiego Karabachu

0
Podziel się:

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu uzgodnili we wtorek w Wiedniu, że
konieczne jest "przyspieszenie negocjacji w sprawie znalezienia pokojowego rozwiązania" konfliktu o
Górski Karabach. Jest to separatystyczna ormiańska enklawa w Azerbejdżanie.

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu uzgodnili we wtorek w Wiedniu, że konieczne jest "przyspieszenie negocjacji w sprawie znalezienia pokojowego rozwiązania" konfliktu o Górski Karabach. Jest to separatystyczna ormiańska enklawa w Azerbejdżanie.

Spotkanie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana i Azerbejdżanu Ilhama Alijewa było pierwszym od negocjacji w Moskwie w styczniu 2012 roku.

Szczyt w austriackiej stolicy odbył się pod egidą dyplomatów USA, Francji i Rosji, którzy współprzewodniczą Mińskiej Grupie OBWE. Grupa ta prowadzi mediacje w konflikcie, który stanowi kość niezgody między obu krajami od końca lat 80.

"Obydwaj prezydenci uzgodnili, że spotkają się w najbliższych miesiącach" - podała w oświadczeniu Mińska Grupa OBWE.

Grupa "rozważa podróż do Górskiego Karabachu przed końcem roku". Chce też zorganizować "robocze spotkanie" na marginesie rady ministerialnej OBWE w Kijowie w dniach 5-6 grudnia.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. W roku 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

Górski Karabach zamieszkuje około 145 tys. ludzi, w większości Ormian. (PAP)

jo/ mc/

15089092 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)