Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armia USA się odchudza, szczególnie wojska lądowe i korpus marines

0
Podziel się:

Pentagon ogłosił w czwartek zapowiadane poprzednio wstępnie redukcje
wojsk amerykańskich, związane z cięciami budżetu na obronę na przyszły rok - pierwszymi od 1998 r.
Dotyczą one w największym stopniu wojsk lądowych i piechoty morskiej.

Pentagon ogłosił w czwartek zapowiadane poprzednio wstępnie redukcje wojsk amerykańskich, związane z cięciami budżetu na obronę na przyszły rok - pierwszymi od 1998 r. Dotyczą one w największym stopniu wojsk lądowych i piechoty morskiej.

Redukcje są częścią planowanego zmniejszenia wydatków na zbrojenia o 487 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Wymusza to wysoki deficyt budżetowy i rosnące zadłużenie USA.

Ogłaszając cięcia, minister obrony Leon Panetta podkreślił jednak, że nie narażą one na szwank bezpieczeństwa Ameryki. Na konferencji prasowej w Pentagonie przyznał, że było to "trudne przedsięwzięcie", ale powiedział, że redukcje nie osłabią potencjału militarnego kraju.

Idą one w kierunku zmniejszenia liczby tradycyjnych wojsk, zwłaszcza lądowych, i wzmocnienia sił specjalnych, oraz arsenału takiej broni jak samoloty bezzałogowe.

Rządowy projekt budżetu Pentagonu na rok 2013 przewiduje redukcję wojsk lądowych z obecnych 547 000 żołnierzy służby czynnej do 490 000. Oznacza to konieczność zmniejszenia liczby brygad bojowych tych wojsk z 45 do 32.

Korpusy piechoty morskiej będą zmniejszone z 202 000 marines służby czynnej do 182 000.

Nawet jednak po tych redukcjach liczba wojsk obu tych formacji będzie wciąż nieco większa niż w 2001 r. Dopiero po ataku terrorystycznym z 9 września rozpoczęła się rozbudowa armii trwająca przez całą minioną dekadę.

Cięcia dotkną także siły powietrzne i marynarkę wojenną. Planuje się zmniejszenie liczby taktycznych eskadr lotniczych z 60 do 54 i wycofanie z użytku 27 starzejących się samolotów transportowych C-5A i 65 samolotów C-130.

Marynarka ma skierować na emeryturę sześć krążowników, chociaż utrzyma na wyposażeniu floty 11 lotniskowców, chociaż niektórzy eksperci uważają, że jest ich za dużo.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ jhp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)