Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arras ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu zostanie zeskanowany

0
Podziel się:

Arras "Szczęśliwość rajska", znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na
Wawelu, będzie w najbliższy wtorek skanowany przez pracowników Regionalnej Pracowni Digitalizacji
Małopolskiego Instytutu Kultury.

Arras "Szczęśliwość rajska", znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, będzie w najbliższy wtorek skanowany przez pracowników Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury.

Efekt pracy, która według specjalistów jest dużym wyzwaniem, będzie można zobaczyć w połowie roku na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

"Tkanina ma ponad 8 m szerokości i prawie 5 m wysokości. Jej digitalizacja jest wyzwaniem i pierwszą tego typu próbą w Polsce. Poza stosowanym przez nas do tej pory sprzętem, w celu równomiernego pomiaru tkaniny zostanie wykorzystany skaner geodezyjny" - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Arras z serii "Dzieje pierwszych rodziców", opatrzony w wawelskich zbiorach numerem inwentarzowym jeden, przedstawia wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju. Są tam: stworzenie Adama i Ewy; przedstawienie Boga Ojca, który zapoznaje ze sobą pierwszych rodziców; scena grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.

Tkanina znajduje się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i wypełnia w całości jedną ze ścian pomieszczenia.

Digitalizowane są także inne zabytki z Zamku Królewskiego na Wawelu m.in. XIV-wieczny posąg św. Stanisława oraz wykonany w XVII w. portret konny królewicza Władysława Zygmunta Wazy.

Wcześniej, podczas tworzenia zasobów Wirtualnych Muzeów Małopolski, największym wyzwaniem dla specjalistów, ze względu na wartość obiektu i ryzyko uszkodzenia, była digitalizacja egipskiej mumii kapłanki bogini Izydy z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Aby zeskanować spód sarkofagu, wybudowano specjalne 2-metrowe rusztowanie. Dużej precyzji, z powodu ogromnej liczby detali, wymagały także modele chaty bronowickiej oraz szopki krakowskiej.

Największymi obiektami skanowanymi do tej pory był kajak Karola Wojtyły o długości 5,55 m i wóz cygański o długości 5,15 m.

Cyfryzacja zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .

Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.(PAP)

wos/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)