Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ashton: szczyt Partnerstwa Wschodniego da impuls relacjom ze Wschodem

0
Podziel się:

Szczyt Partnerstwa Wschodniego da nowy impuls w relacjach UE ze Wschodem i
potwierdzi europejskie aspiracje krajów Partnerstwa - powiedziała we wtorek szefowa dyplomacji UE
Catherine Ashton. Podkreśliła, że kraje Partnerstwa muszą działać zgodnie z prawem.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego da nowy impuls w relacjach UE ze Wschodem i potwierdzi europejskie aspiracje krajów Partnerstwa - powiedziała we wtorek szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Podkreśliła, że kraje Partnerstwa muszą działać zgodnie z prawem.

"Szczyt warszawski będzie sukcesem, który nada nową dynamikę naszym stosunkom z partnerami na Wschodzie. Równocześnie jasno im zakomunikujemy, że muszą oni działać w sposób prawidłowy, zgodny z zasadami samorządności" - oświadczyła Ashton w Strasburgu w przemówieniu do posłów Parlamentu Europejskiego.

Ashton uczestniczyła we wtorek w Strasburgu w debacie z posłami o Partnerstwie Wschodnim UE. W czwartek szefowa unijnej dyplomacji weźmie udział w rozpoczynającym się w Warszawie szczycie Partnerstwa Wschodniego. Według projektu deklaracji ze szczytu przywódcy UE i państw partnerskich mają uznać "europejskie aspiracje" partnerów UE oraz obiecać stopniowe kroki w stronę ruchu bezwizowego i stopniową integrację z unijnym rynkiem.

Oba założenia potwierdziła we wtorek Ashton. "W Polsce damy naszym partnerom potwierdzenie ich aspiracji i europejskiego wyboru" - powiedziała. Szefowa unijnej dyplomacji wyraziła przy tym przekonanie, że współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia i Azerbejdżan) powinna być kontynuowana. "Nasi partnerzy są na różnym stopniu rozwoju, ale integracja polityczna i gospodarcza powinna się rozwijać" - dodała.

"W roku bieżącym chcemy sfinalizować negocjacje dotyczące umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, jak również rozpocząć negocjacje o poszerzonej strefie wolnego handlu z Mołdawią i Gruzją, po tym gdy kraje te spełnią wymogi" - zaznaczyła Ashton. Zapewniła też, że UE chce rozpocząć negocjacje w celu zawarcia porozumienia o ułatwieniach w ruchu wizowym i readmisji z Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią. Podobne umowy udało się już podpisać z Gruzją" - przypomniała wysoka przedstawiciel UE.

"Nasze partnerstwo to więcej niż kontakty międzyrządowe. (...) Chcemy wzmocnienia stosunków z parlamentami z Europy Wschodniej w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Euronestu (Euronest to Zgromadzenie Partnerstwa Wschodniego - PAP); w ramach tego partnerstwa również zostały ustanowione fora społeczeństwa obywatelskiego i biznesu" - przypomniała Ashton.

Wyraziła jednocześnie zaniepokojenie z powodu trwającego na Ukrainie procesu byłej premier Julii Tymoszenko, oskarżanej o przekroczenie uprawnień przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. "W tym miesiącu przesłałam jasny sygnał Ukrainie i podkreśliłam, że poszanowanie zasad demokratycznych musi być podstawą naszych kontaktów(...). Sztefan Fuele (unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa UE - PAP) i ja niepokoimy się sprawą procesu sądowego Julii Tymoszenko" - podkreśliła Ashton.

We wtorek ukraińska prokuratura zażądała dla byłej premier siedmiu lat więzienia. Oprócz kary pozbawienia wolności prokuratura zażądała dla opozycyjnej polityk także trzyletniego zakazu zajmowania "określonych stanowisk".

Ze Strasburga Agata Byczewska (PAP)

aby/ mw/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)