Notowania

Atak na pałac prezydencki w Abidżanie

Siły Alassane Ouattary przeszły do zdecydowanego natarcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Siły Alassane Ouattary, uznawanego za zwycięzcę wyborów prezydenckich na Wybrzeżu Kości Słoniowej, zaatakowały pałac prezydencki w Abidżanie, zajmowany przez dotychczasowego prezydenta Laurenta Gbagbo. Wcześniej śmigłowce ONZ *ostrzelały **obóz lojalnych wobec niego sił.*

aktualizacja: 10:30

Przed świtem, w okolicach pałacu prezydenckiego słychać było odgłosy broni maszynowej. Jak pisze agencja Reutera były to najcięższe walki od czasu, gdy żołnierze popierający Ouattarę wkroczyli do miasta pięć dni temu.

Wczoraj rzecznik Ouattary poinformował, że jego żołnierze już przejęli kontrolę nad oficjalną rezydencją prezydenta, jednak nie można było tego potwierdzić. Nie wiadomo też, czy Gbagbo jest wewnątrz pałacu.

Odpalili rakiety

Wcześniej śmigłowce sił pokojowych ONZ i Francji zaatakowały bazy wojsk Gbagbo, by zapobiec ostrzeliwaniu przez nie miasta z ciężkiej broni. - _ Widzieliśmy dwa śmigłowce Mi-24 należące do UNOCI, które odpaliły cztery pociski rakietowe na obóz wojskowy Akouedo. Był potężny wybuch, nadal widzimy kłęby dymu _ - cytuje Reuters jednego ze świadków ataku. W obozie Akouedo stacjonują trzy bataliony armii Wybrzeża Kości Słoniowej.

Rzecznik departamentu operacji pokojowych ONZ Nick Birnback wskazał, że siły Gbagbo regularnie używają w ostatnich dniach broni ciężkiej przeciwko cywilom i żołnierzom sił pokojowych ONZ. Podkreślił, że poniedziałkowy atak przeprowadzono zgodnie z mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wbrew naciskom społeczności międzynarodowej Gbagbo twierdzi, że to on jest prawowitym prezydentem kraju, i nie chce opuścić urzędu prezydenckiego. Według rezultatów listopadowych wyborów uznanych przez ONZ, zwyciężył Alassane Ouattara, uzyskując 54 proc. głosów.

Z szacunków ONZ wynika, że w starciach między zwolennikami Gbagbo i Ouattary zginęło dotąd ok. 500 osób (Reuters pisał nawet o ponad 1000), a około miliona musiało opuścić domy.

Porwali Francuzów

Wiele osób, w tym dwójka Francuzów, zostało uprowadzonych w poniedziałek przez uzbrojonych napastników z hotelu Novotel w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej - podała agencja AFP, powołując się na francuskie MSZ.

Z kolei francuskie radio Europe1 poinformowało, że z hotelu porwano pięciu ludzi, w tym co najmniej dwójkę Francuzów.

Tego dnia ok. 250 obcokrajowców, w tym Francuzi, opuściło Abidżan - największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie trwają walki między siłami uznanego przez społeczność międzynarodową prezydenta Alassane Ouattary i jego rywala Laurenta Gbagbo.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wydał wczoraj zgodę na udział wojsk francuskich stacjonujących na Wybrzeżu Kości Słoniowej w prowadzonych tam przez siły ONZ operacjach mających na celu ochronę ludności cywilnej. Chodzi o zneutralizowanie broni ciężkiej sił Gbagbo - poinformował Pałac Elizejski, dodając, że o wsparcie operacji ONZ przez siły francuskie zwrócił się sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Francja ma na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które było kiedyś jej kolonią, około 1650 żołnierzy - informuje Associated Press, powołując się na francuskie koła wojskowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t85044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;wks;paryz;wysyla;wojsko,129,0,805505.html) Walki w WKS. Paryż wysyła wojsko Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone sytuacji w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t136699.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewakuacja;z;wks;francuzi;rozwazaja,204,0,805580.html) Ewakuacja z WKS? Francuzi rozważają W Abidżanie atmosfera dalej napięta. W niektórych dzielnicach słychać strzały i wybuchy - to walki między zwolennikami Ouattary i Gbagbo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t136538.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/wks;800;ofiar;tylko;w;jednym;miescie,244,0,805108.html) WKS: 800 ofiar tylko w jednym mieście O bilansie walk etnicznych poinformował Międzynarodowy Czerwony Krzyż.
Tagi: wybrzeże kości słoniowej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz