Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak w Kaszmirze. Indie oskarżają Pakistan

0
Podziel się:

Indie po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły armię Pakistanu o udział we wtorkowej zasadzce w Kaszmirze, w której zginęło pięciu żołnierzy indyjskich.

Atak w Kaszmirze. Indie oskarżają Pakistan
(AP/Fotolink/East News)
bEErtYoR

Przedtem Delhi mówiło jedynie o terrorystach i osobach _ w pakistańskich mundurach wojskowych _.

_ - Teraz jest już jasne, że żołnierze sił specjalnych pakistańskiej armii byli zaangażowani w ten atak _ - oświadczył w parlamencie indyjski minister obrony Arackaparambil Kurien Antony. Podkreślił determinację strony indyjskiej w obronie statusu terytorialnego w Kaszmirze.

Wcześniej indyjskie źródła wojskowe informowały, że sześcioosobowy patrol został zaatakowany na terytorium Indii w odległości ok. 450 metrów od dzielącej Kaszmir linii kontroli; jeden żołnierz przeżył atak. Zwracano uwagę, że był to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

bEErtYoT

Delhi złożyło we wtorek formalny protest na ręce przedstawiciela dyplomatycznego Pakistanu. Natomiast strona pakistańska zaprzeczała, jakoby w Kaszmirze w ogóle doszło tego dnia do wymiany ognia. Zarzuty Delhi władze w Islamabadzie uznały za _ bezpodstawne i niepoparte dowodami twierdzenia _.

Spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie między Indiami i Pakistanem, które są obecnie mocarstwami nuklearnymi, doszło do trzech wojen. Chociaż relacje pakistańsko-indyjskie powoli poprawiały się w ostatnich latach, wzdłuż linii kontroli w Kaszmirze wciąż dochodzi do wymiany ognia i niewielkich potyczek.

Zamrożenie relacji na linii Delhi-Islamabad nastąpiło po zamachach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 roku, o które Indie oskarżają ekstremistyczne ugrupowanie islamistyczne Lashkar-e-Taiba (LeT). Delhi twierdzi, że LeT było wspierane przez _ elementy _ w pakistańskiej armii, czemu Islamabad kategorycznie zaprzecza.

W styczniu 2011 roku Indie i Pakistan wznowiły proces pokojowy, ale zaraz został on zawieszony w związku z kolejnym incydentem w Kaszmirze. Informacje o wtorkowym ataku nadeszły w czasie, gdy Delhi rozważa propozycje Islamabadu w sprawie terminu wznowienia tych rozmów.

bEErtYoZ
Czytaj więcej w Money.pl
Żołnierz zastrzelony na granicy. Przez pomyłkę Spór o Kaszmir trwa między Indiami i Pakistanem od 1947 roku.
Powtórka z wyborów. Były fałszerstwa Do głosowania w 43 lokalach wyborczych uprawnionych jest 86 tys. osób. Nad jego przebiegiem czuwa wojsko, policja i oddziały paramilitarne - podkreślają agencje.
Starcie na granicy. Poszło o uszkodzoną bramę Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło, że w razie dalszych niesprowokowanych ataków sił pakistańskich, Islamabad poniesie odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje.
bEErtYpu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)