Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Powstała nowa wyrzutnia rakiet balistycznych?

0
Podziel się

Kraje zachodnie obawiają się, że rakiety mogą służyć do przenoszenia głowic nuklearnych.

Atom w Iranie. Powstała nowa wyrzutnia rakiet balistycznych?
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bErUpsyJ

W Iranie został zbudowany obiekt, który może być wykorzystywany do testowania rakiet balistycznych - informuje fachowy miesięcznik _ Jane's Intelligence Review _ powołując się na zdjęcia satelitarne.

Według analityków _ Jane's _ intensywne prace budowlane w pobliżu miasta Szahrud, około 100 kilometrów na północny wschód od Teheranu, prowadzone były przez ostatnie trzy lata. Jest tam wieża kontrolna i rampa startowa, obiekt do przygotowywania rakiet i pomieszczenia dla administracji.

Iran realizuje w ostatnich latach ambitne cele, dążąc do opracowania własnego programu kosmicznego - odnotowuje agencja Reuters. W styczniu bieżącego roku na orbitę została wysłana żywa małpa, którą bezpiecznie sprowadzono na Ziemię,

bErUpsyL

Kraje zachodnie obawiają się, że rakiety balistyczne, wykorzystywane przez Iran do umieszczania na orbicie satelitów, mogłyby służyć także do przenoszenia głowic nuklearnych. Społeczność międzynarodowa przypuszcza, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową. Władze w Teheranie zaprzeczają, twierdząc, że program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Reuters przypomina, że kilka tygodni temu Iran zapowiadał inauguracje nowego ośrodka kosmicznego, z którego rakiety będą wynosić na orbitę satelity. Według _ Jane's _ obiekt w okolicach Szahrud jest jednym z trzech, które docelowo mają być wykorzystywane na potrzeby irańskiego programu kosmicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja ujawniła nowy obiekt nuklearny Irańska opozycja na uchodźstwie powiadomiła, że otrzymała wiarygodne informacje o budowie nowego obiektu nuklearnego w pobliżu miasta Demawend w północnym Iranie.
Iran przyspiesza prace nad atomem Teheran zainstalował kilkaset wirówek do produkcji wzbogaconego uranu, który może posłużyć do budowy bomby - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
Nie ma porozumienia z Iranem. Co dalej? Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że rozmowy były "długie i intensywne", ale że stanowiska stron pozostały "dalece rozbieżne".
bErUpszm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)