Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia ostrzega Chiny przed konsekwencjami afery Rio Tinto

0
Podziel się:

Australia ostrzegła w niedzielę Chiny, że uwięzienie pod zarzutem
szpiegostwa przed tygodniem przedstawiciela brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywczego Rio
Tinto może podważyć wiarygodność Pekinu w oczach zagranicznych partnerów biznesowych.

Australia ostrzegła w niedzielę Chiny, że uwięzienie pod zarzutem szpiegostwa przed tygodniem przedstawiciela brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywczego Rio Tinto może podważyć wiarygodność Pekinu w oczach zagranicznych partnerów biznesowych.

Obywatel Australii Stern Hu jest od 5 czerwca przetrzymywany w Szanghaju z trzema chińskimi pracownikami przedsiębiorstwa. Zatrzymanym zarzucono szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych. Hu jest kierownikiem marketingu działu zajmującego się wydobyciem rudy żelaza.

Australijski minister spraw zagranicznych Stephen Smith wezwał w niedzielę chińskie władze do szybkiego i skutecznego rozwiązania sprawy. Zaapelował też o wzięcie pod uwagę zagrożenia dla relacji biznesowych Chin z innymi krajami.

"Jednym z zagadnień, jakie muszą rozważyć chińskie władze, jest skala zaniepokojenia międzynarodowej społeczności biznesowej w związku z okolicznościami" zatrzymania - podkreślił szef australijskiej dyplomacji.

Władze australijskie w dalszym ciągu naciskają na Pekin, by przekazał szczegóły zarzutów postawionych Hu, ale strona chińska dotąd nie przedstawiła żadnych dowodów wspierających oskarżenia - poinformował Smith.

Rio Tinto Group jest jedną z największych na świecie spółek wydobywczych. 5 czerwca przedsiębiorstwo odrzuciło ofertę chińskiego koncernu surowcowego Chinalco o wartości 19,5 mld dolarów i zamiast tego zdecydowało się na joint venture z BHP Billiton, największą na świecie spółką wydobywczą. Obecnie Rio Tinto i chińskie zakłady hutnicze negocjują ceny rudy, wydobywanej w Chinach. (PAP)

ksaj/ wkr/

4399155 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)