Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Austria: Raport: Iran próbuje sprowadzić uran z Kazachstanu

0
Podziel się

Łamiąc sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ, Iran próbuje sprowadzić potajemnie
z Kazachstanu 1350 ton oczyszczonej rudy uranu - twierdzi raport wywiadu, o którym informuje we
wtorek agencja Associated Press.

bEhHDWAB

Łamiąc sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ, Iran próbuje sprowadzić potajemnie z Kazachstanu 1350 ton oczyszczonej rudy uranu - twierdzi raport wywiadu, o którym informuje we wtorek agencja Associated Press.

Według streszczenia raportu transakcja mogłaby być dokonana w ciągu tygodni, a Teheran chciał zapłacić za dostawę uranu prawie 315 mln euro.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel kraju, który przygotował raport, powiedział, że za umową stoją osoby zatrudnione w kazachskim rządzie i działające na własną rękę i bez aprobaty władz. Jak pisze AP, raport pochodzi z kraju, który jest członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

bEhHDWAD

AP nie udało się uzyskać komentarza z kazachskiej państwowej firmy nuklearnej Kazatomprom. Na razie nie zareagował też Teheran.

Zachodni dyplomata z kraju należącego do MAEA powiedział AP, że raport wywołał zaniepokojenie wśród państw, które miały do niego dostęp, oraz dyskusje w służbach wywiadowczych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ trzykrotnie nakładała sankcje na Iran z powodu jego odmowy zamrożenia swego programu wzbogacania uranu. Teheran zaprzecza, by jego program jądrowy miał cele militarne. (PAP)

awl/ mc/

bEhHDWAJ

5391011 5391190

bEhHDWBe
raport
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)