Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Azerbejdżan: Legalna manifestacja opozycji na przedmieściach Baku

0
Podziel się

Około 3 000 sympatyków Narodowej Rady Sił Demokratycznych, głównej koalicji
opozycyjnej Azerbejdżanu, uczestniczyło w niedzielę w legalnej manifestacji poparcia dla jej
kandydata w wyborach prezydenckich wyznaczonych na 9 października, scenarzysty Rustama
Ibragimbekowa.

bEpQkpAl

Około 3 000 sympatyków Narodowej Rady Sił Demokratycznych, głównej koalicji opozycyjnej Azerbejdżanu, uczestniczyło w niedzielę w legalnej manifestacji poparcia dla jej kandydata w wyborach prezydenckich wyznaczonych na 9 października, scenarzysty Rustama Ibragimbekowa.

Legalna manifestacja w Baku, mimo że władze wyznaczyły dla niej miejsce odległe o 10 km od śródmieścia, była wydarzeniem w rządzonym autorytarnie kraju. Policja skonfiskowała jednak transparenty krytykujące rząd i przesłuchała kilku uczestników manifestacji.

Kandydaturę Ibragimbekowa popierają różne ugrupowania opozycyjne działające w byłej republice ZSRR, bogatej w surowce energetyczne.

bEpQkpAn

Isa Gambar, lider Muzułmańskiej Partii Demokratycznej (Musawat), oświadczył podczas manifestacji: "Jeśli opozycja zachowa jedność w Narodowej Radzie, aby przypuścić szturm na autorytarny reżim Ilhama Alijewa, reżim ten zachwieje się".

Dotąd każda próba publicznego przeciwstawienia się władzy Alijewa wywoływała represje ze strony władzy.

Obecny prezydent, który kandyduje w wyborach wyznaczonych na 9 października, w 2003 r. zastąpił na tym stanowisku swego ojca, Hejdara Aliewa. Został ponownie wybrany w 2008 r. 85 procentami głosów na drugą pięcioletnią kadencję. Następnego roku w wyniku referendum zniesiono przepis konstytucyjny, który pozwalał prezydentowi sprawować kolejno jedynie dwa pięcioletnie mandaty.

Jego ojciec, dawny funkcjonariusz KGB i członek biura politycznego partii komunistycznej w czasach ZSRR rządził krajem od 1969 do 2003 r.

bEpQkpAt

Kandydat opozycji Rustam Ibragimbekow zapowiedział niedawno w wywiadzie dla AFP zmianę tego systemu władzy. Twierdzi, że zamierza przekształcić Azerbejdżan w republikę parlamentarną i pozostać tylko dwa lata u władzy, jeśli zostanie wybrany.

Ibragimbekow jest znanym na świecie dramaturgiem filmowym, m.in. współscenarzystą głośnego filmu "Spaleni słońcem" (1994), który otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. (PAP)

ik/ ro/

14404429

bEpQkpAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)