Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

B. komendant wojewódzki MO winny, ale postępowanie umorzone

0
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Przemyślu (Podkarpackie) umorzył postępowanie karne
przeciwko b. komendantowi wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w tym mieście Józefowi K. Uznał
jednak, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości - poinformował we wtorek naczelnik pionu
śledczego rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Grzegorz Malisiewicz.

Sąd Rejonowy w Przemyślu (Podkarpackie) umorzył postępowanie karne przeciwko b. komendantowi wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w tym mieście Józefowi K. Uznał jednak, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości - poinformował we wtorek naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Grzegorz Malisiewicz.

IPN oskarżył Józefa K. o to, że 12 grudnia 1981 r. przekroczył uprawnienia komendanta wojewódzkiego MO, wydając decyzję o internowaniu Waldemara M. Jako podstawę prawną decyzji Józef K. wskazał art. 42 dekretu z 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w stanie wojennym. Tymczasem taki dekret nigdy nie został uchwalony.

W konsekwencji Waldemar M. od 13 grudnia 1981 r. do 11 października 1982 był pozbawiony wolności. Przebywał m.in. w ośrodkach odosobnienia w Uhercach, Łupkowie i Rzeszowie.

W uzasadnieniu ustnym sąd uznał, że wina oskarżonego Józefa K. nie budzi wątpliwości. Za czyn zarzucony oskarżonemu należy wymierzyć karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jednak biorąc pod uwagę przepisy amnestii z 7 grudnia 1989 r. nie ma takiej możliwości, bo w wypadku przestępstwa umyślnego kara pozbawienia wolności nie przekroczyłaby dwóch lat. W związku z tym sąd umorzył postępowanie karne.

Oskarżony został częściowo obciążony kosztami sądowymi. Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

kyc/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)