Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

B. wiceprezydent Poznania zeznawał w sprawie tzw. Kulczykparku

0
Podziel się

B. wiceprezydent Poznania Jacek May zeznawał w czwartek przed poznańskim
sądem w procesie przeciwko Ryszardowi Grobelnemu, obecnemu prezydentowi miasta. Sprawa dotyczy
nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

bEguvTAR

B. wiceprezydent Poznania Jacek May zeznawał w czwartek przed poznańskim sądem w procesie przeciwko Ryszardowi Grobelnemu, obecnemu prezydentowi miasta. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

W 2003 r. miasto Poznań sprzedało grunt należącej do niej spółce Fortis. Na działce powstało później nowe skrzydło Centrum Handlowego Stary Browar. Według prokuratury, urzędnicy nie dopełnili obowiązków sprzedając grunt jako park, a nie jako działkę pod inwestycje. Działka została sprzedana za 6 mln zł, podczas gdy jej wartość przekraczała, według biegłych, 13 mln zł.

Jak powiedział przed sądem May, tuż po ukazaniu się ogłoszeń o zamiarze sprzedaży gruntów informował władze miasta o wątpliwościach dotyczących przetargu na działkę sprzedawaną jako część parku. Liczył na to, że prezydent wstrzyma przetarg do czasu wyjaśnienia sprawy.

bEguvTAT

Jego zdaniem, ogłoszenie o przetargu na sprzedaż terenu było sformułowane w taki sposób, żeby mogła wziąć w nim udział jedynie spółka Grażyny Kulczyk. Powiedział, że wysłał do prezydenta miasta pismo w tej sprawie, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Ryszard Grobelny miał, jego zdaniem, świadomość, że przetarg dotyczy terenu inwestycyjnego, a nie części parku, bo w przeciwnym wypadku skontaktowałby się z nim jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy.

Ponowny proces Grobelnego w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk trwa w poznańskim sądzie okręgowym od czerwca. Na ławie oskarżonych zasiada też czworo urzędników miejskich.

W marcu ub. roku. sąd skazał Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Grobelny został też ukarany grzywną i czteroletnim zakazem zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.

bEguvTAZ

Według sądu, Grobelny "nie dopełnił obowiązku zachowania staranności przy wykonywaniu zarządu mieniem komunalnym, czym doprowadził do powstania szkody w majątku miasta".(PAP)

rpo/ itm/ jbr/

bEguvTBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)