Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bahrajn: Opozycjoniści szyiccy włączyli się do dialogu narodowego

0
Podziel się:

Główna szyicka partia opozycyjna w Bahrajnie, Narodowe Stowarzyszenie
Islamskie al-Wifak, postanowiło włączyć się do rozpoczynającego się w sobotę dialogu narodowego,
który zdaniem rządu otworzy szansę przeprowadzenia reform i osiągnięcia pojednania w kraju.

Główna szyicka partia opozycyjna w Bahrajnie, Narodowe Stowarzyszenie Islamskie al-Wifak, postanowiło włączyć się do rozpoczynającego się w sobotę dialogu narodowego, który zdaniem rządu otworzy szansę przeprowadzenia reform i osiągnięcia pojednania w kraju.

Decyzję ogłosił w piątek późnym wieczorem jeden z przedstawicieli ugrupowania Chalil al-Marzug - podały nazajutrz bahrajńskie media.

Działacz partii Wifak sprecyzował, że jego ugrupowanie oddeleguje na rozmowy pięciu przedstawicieli. Powtórzył, że Wifak domaga się, aby szef rządu został wybrany spośród członków większości parlamentarnej.

"Nie mamy zamiaru sabotować dialogu narodowego, lecz wnieść do rozmów postulaty narodu" - oświadczył al-Marzug.

Bahrajn jest rządzony przez sunnicką mniejszość, którą szyici, stanowiący ok. 70 proc. ludności, oskarżają o dyskryminację. Antyrządowe protesty w tym kraju rozpoczęły się 14 lutego. Opozycja domagała się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chciała też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów.

W marcu protesty zostały stłumione, w czym pomogły Bahrajnowi oddziały z sąsiednich krajów Zatoki Perskiej, w tym z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według rządu protesty miały charakter wyznaniowy i wspierane były przez szyicki Iran oraz Hezbollah - szyickie radykalne ugrupowanie w Libanie.

Opozycja uważa, że oskarżenia te mają na celu odwrócenie uwagi Stanów Zjednoczonych od nawoływań o demokratyzację Bahrajnu. Ten maleńki kraj ma strategiczne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, gdyż stacjonuje tam V Flota USA odpowiedzialna za bezpieczeństwo w newralgicznym rejonie Zatoki Perskiej.

Jak informowały we wtorek bahrajńskie źródła rządowe, w nadchodzącym tygodniu Arabia Saudyjska zacznie stopniowe wycofywanie swych wojsk z Bahrajnu w związku ze stabilizacją sytuacji w tym kraju. (PAP)

cyk/ pz/

9317367 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)