Notowania

e.coli
07.06.2011 12:14

Bakteria E.coli: Wykluczono zakażenie w Łodzi

70-latek z Łodzi nie jest zakażony bakterią EHEC o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech - informuje Główny Urząd Sanitarny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

Mężczyzna po powrocie z Niemiec miał objawy zatrucia pokarmowego, został hospitalizowany. Jego stan jest dobry.

Według GIS należy spodziewać się kolejnych przypadków podejrzeń zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają z tego kraju z objawami zatrucia pokarmowego. Obecnie może być ich nawet kilkadziesiąt. Pobrane od nich próbki trafiają do badań mikrobiologicznych. GIS podkreśla, że taka procedura nie jest czymś nadzwyczajnym. Służby sanitarne przypominają także, iż przy wysokich temperaturach nasilają się zatrucia pokarmowe.

Do tej pory w Polsce potwierdzono jeden przypadek zakażenia bakterią E.coli taką jak ta wykryta w Niemczech.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że u trzech osób są nadal podejrzenia o zarażenie bakterią. Trwają laboratoryjne badania próbek, które od nich pobrano.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA GIS JANA BONDARA:

Rzecznik GIS tłumaczył też, dlaczego mogło dojść do zakażenia bakterią e.coli od drugiego człowieka u siedmioletniego chłopca.

Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.

GIS przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności, w szczególności mycia świeżych owoców i warzyw oraz zachowania higieny osobistej. Do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli) prowadzi również właściwa obróbka termiczna żywności.

We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa 27 państw UE poświęcone m.in. konsekwencjom dla sektora rolnego epidemii wywołanej szczepem bakterii E.coli, która uśmierciła już 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t140611.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;e;coli;to;nie;kielki;fasoli;sa;winne,15,0,845839.html) Bakteria E. coli: To nie kiełki fasoli są winne? Pierwsze badania warzyw z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzecia;osoba;zarazona;bakteria;e;coli;w;polsce;lekarze;sprawdzaja,142,0,844430.html) Trzecia osoba zarażona bakterią E. coli w Polsce? Lekarze sprawdzają Do szpitala w Szczecinie zgłosił się mężczyzna z objawami zatrucia tą niebezpieczną bakterią. Pacjent twierdzi, że wrócił niedawno z Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t140430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;norwegii;tez;wykryto;bakterie;ehec,55,0,841527.html) W Norwegii też wykryto bakterię EHEC Zakażona nią partia hiszpańskich ogórków nie trafiła jednak do sprzedaży.
Tagi: e.coli, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz