Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank centralny warunkowo zgodził się na pożyczkę dla MFW

0
Podziel się:

Czeski bank centralny warunkowo zgodził się na udzielenie przez
Czechy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki.

Bank centralny warunkowo zgodził się na pożyczkę dla MFW
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Czeski bank centralny warunkowo zgodził się na udzielenie przez** **Czechy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości 1,5 mld euro, przeznaczonej na ratowanie zadłużonych państw Eurolandu.

Pieniądze mają pochodzić z rezerw walutowych państwa. W zamian za to Narodowy Bank Czeski (CzNB) domaga się od rządu w Pradze zapewnienia gwarancji spłaty pożyczanej kwoty, na wypadek ewentualnych strat - postanowiła rada instytucji. Rządowe gwarancje mają dotyczyć także poprzedniej pożyczki, udzielonej MFW w 2009 roku w wysokości 1,03 mld euro.

W środę Praga postanowiła, że Czechy przyłączą się do pożyczki dla MFW, ale przekażą na ten cel 1,5 mld euro, a więc o ponad połowę mniej, niż oczekiwano. Z początku przewidywano, że ewentualny udział Czech wyniesie blisko 90 mld koron, czyli około 3,5 mld euro.

Według premiera Petra Neczasa suma 1,5 mld euro wynika z tego, że statystyczny Czech powinien dołożyć się do pożyczki dla MFW w tym samym stopniu, co przeciętny Polak. Jak podkreślił, decyzję poprzedziły bardzo staranne negocjacje między nim, ministrem finansów a gubernatorem (prezesem) CzNB.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m129163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czeska;stolica;w;dlugach;komornik;zablokowal;majatek;pragi,107,0,1012075.html) *Czesi w szoku. Komornik zajął Most Karola * Komornik zablokował majątek czeskiej stolicy, w tym szereg zabytkowych miejsc i budowli. Dług praskiego ratusza sięga 163 tys. koron czyli około 28 tys. złotych Gubernator banku centralnego Miroslav Singer wcześniej sprzeciwiał się przekazaniu pieniędzy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Pożyczkę musi zatwierdzić jeszcze czeski parlament. Nie powinno to jednak sprawić większych problemów, gdyż zgadza się na nią także największe ugrupowanie opozycji, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD).

Na grudniowym szczycie UE państwa członkowskie uzgodniły m.in., że zgromadzą 200 mld euro i za pośrednictwem MFW przekażą je na pomoc zadłużonym gospodarkom unijnym. 150 mld euro z tej kwoty miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza Eurolandu.

O pomocy dla strefy euro czytaj w Money.pl
Unia przetrwa bez euro? Przekonuje, że tak Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg uważa, że ze wspólnej waluty nie należy _ czynić fetysza _.
Ten prezydent nie chce zrzutki na Euroland Czeski prezydent Vaclav Klaus uważa, że szczyt UE nie rozwiązał żadnych problemów.
Już 75 proc. Czechów jest przeciwnych euro W ciągu roku w Czechach wyraźnie wzrosła niechęć wobec euro i trzy czwarte obywateli tego kraju wyraża sprzeciw wobec zastąpienia korony walutą UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)