Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bańki spekulacyjne i naukowe nisze - noworocznymi zadaniami do rozwiązania

0
Podziel się:

Rozwiązanie problemu "baniek spekulacyjnych", wprowadzenie na rynek
komputerów kwantowych, a w Polsce wyszukanie naukowych nisz, które możemy wypełnić - rozwiązania
takich problemów w 2011 roku życzą uczonym przedstawiciele świata nauki.

Rozwiązanie problemu "baniek spekulacyjnych", wprowadzenie na rynek komputerów kwantowych, a w Polsce wyszukanie naukowych nisz, które możemy wypełnić - rozwiązania takich problemów w 2011 roku życzą uczonym przedstawiciele świata nauki.

W nowym roku minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka życzyłaby naukowcom, aby udało im się rozwiązać problem "baniek spekulacyjnych" - efektów, które najpierw powodują nadmierny wzrost ceny instrumentów finansowych, a następnie krach, gdy cena dostosowuje się do ich realnej wartości.

Pęknięcie "bańki spekulacyjnej" na rynku kredytów hipotecznych, głównie w USA, było przyczyną obecnego kryzysu gospodarczego. "Mam świadomość, że rynki rządzą się swoimi prawami i nie można na nie nakładać nadmiernych regulacji, ale może teoretycy znaleźliby pewne instrumenty, które pozwalałyby nam uprzedzać wielkie kryzysy światowe, związane właśnie z bańkami spekulacyjnymi" - wyjaśniła PAP minister Kudrycka.

Innym marzeniem minister byłoby to, aby udało się skonstruować i wprowadzić na rynek komputery kwantowe. "Mogą dać nam nieprawdopodobne możliwości, ponieważ wprowadzają nowy wymiar działania i mogłyby rozwiązywać istotne problemy naukowe na zupełnie inne niż dotychczas znane nam sposoby" - podkreśliła.

Z kolei astronom dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, z niecierpliwością czeka na wyniki przyszłorocznych badań dotyczących komet.

"Badania komet i jądra komet są bardzo ciekawe i ważne dla nauki. Właśnie komety są pozostałościami materii, z której powstał Układ Słoneczny. Badanie materii komet, może powiedzieć nam coś o naszej przeszłości, o przeszłości naszego Układu Słonecznego i przeszłości ludzi na Ziemi" - wyjaśnił naukowiec.

Jak przypomina, w lutym 2011 roku sonda amerykańska Stardust, z niewielkiej odległości sfotografuje jądro komety Tempel 1. Badania tej komety rozpoczęto już w 2005 roku. Naukowcy chcieli wówczas zaobserwować proces tworzenia się krateru pouderzeniowego na jej powierzchni. Znajdujący się na powierzchni jądra komety pył, po uderzeniu uniósł się ponad powierzchnię i dlatego procesu tworzenia się krateru nie udało się wtedy zaobserwować. "Być może w tym roku uda nam się zobaczyć skutki bombardowania tej komety sprzed 5 lat" - powiedział dr Ziołkowski.

Czego życzyć polskim uczonym i co będzie najważniejsze dla rodzimej nauki? W ocenie prezesa PAN prof. Michała Kleibera - biorąc pod uwagę nasz potencjał i potrzeby - najważniejszym problemem do rozwiązania jest prawidłowe wyszukiwanie nisz, w które możemy wejść z naszymi umiejętnościami i poziomem badań.

Prof. Kleiber, zaznaczył, że jest przeciwnikiem poszukiwania wielkiego odkrycia, wielkiej sprawy. "Symbolicznie mówiąc jestem też przeciwnikiem poszukiwania +polskiej Nokii+, a więc takiego produktu, który zaimponowałby całemu światu" - podkreślił rozmówca PAP.

Jego zdaniem, możliwe jest znalezienie sposobu na wyszukiwanie naszych najlepszych osiągnięć i próba znalezienia dla nich miejsca na mapie światowej nauki i techniki.

"Wiem, że coś ciekawego moglibyśmy zrobić w temacie energetyki odnawialnej czy nauki o nowych materiałach. Niewątpliwie są też przed nami takie nisze otwarte w zakresie szeroko rozumianej teleinformatyki, a w szczególności tzw. przetwarzania w chmurze, czyli przetwarzania informacji w oparciu o całą sieć komputerów" - wyjaśnił prof. Kleiber.

Z kolei dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer powiedział PAP, że w najbliższej dekadzie kluczowym problemem gospodarczym stanie się deficyt energii, a nauka powinna odpowiadać na tego rodzaju wyzwania.

"Energetyka jądrowa jest bardzo wydajna, jednak wymaga dużych inwestycji początkowych i budzi spore społeczne kontrowersje" - zauważa dyrektor CNK. "Być może powinniśmy rozwinąć prace nad odnawialnymi źródłami energii, bądź nad bardziej efektywnym wykorzystaniem surowców kopalnych m.in. węgla" - dodaje.

Jak tłumaczy, energia bardzo drożeje. Wiadomo, że gospodarka oparta na energii pochodzącej z surowców kopalnych - jakim jest węgiel - będzie ponosiła konsekwencje tego wzrostu cen. "Sądzę, że to jest dziedzina, w której jeśli osiągnęlibyśmy sukces badawczy, to bardzo szybko przełożyłby się on na jakość życia Polaków" - wyjaśnił Firmhofer. (PAP)

ekr/ ula/ lt/ krf/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)