Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki Żywności: nie utylizować, ale przekazywać żywność potrzebującym

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, w tym sklepy, mogą nieodpłatnie przekazywać żywność
organizacjom pozarządowym bez naliczania VAT - przypomniała w środę Federacja Polskich Banków
Żywności. Organizacja zachęca, by nie utylizować żywności, ale przekazywać ją potrzebującym.

Przedsiębiorcy, w tym sklepy, mogą nieodpłatnie przekazywać żywność organizacjom pozarządowym bez naliczania VAT - przypomniała w środę Federacja Polskich Banków Żywności. Organizacja zachęca, by nie utylizować żywności, ale przekazywać ją potrzebującym.

Nowe przepisy dotyczące przekazywania żywności obowiązują od 1 października.

"Banki Żywności liczą, że przedsiębiorcy opowiedzą się po stronie odpowiedzialnego zarządzania żywnością i pomocy potrzebującym. Handlowcy nadal mają wybór między utylizacją żywności a przekazaniem jej na cele charytatywne" - powiedział prezes FPBŻ Marek Borowski.

Obecnie Banki Żywności rocznie przekazują ok. 60 ton żywności potrzebującym. "Sukcesem byłoby, gdyby udało się tę liczbę podwoić" - zaznaczył Borowski. Jak podkreślił, jest to duże wyzwanie dla Banków Żywności, któremu nie uda się sprostać bez zaangażowania wolontariuszy.

Prezes Banku Żywności SOS w Warszawie Magdalena Krajewska mówiła, że potrzebne są zróżnicowane, pełnowartościowe produkty. "Dzieci niedożywione to nie są dzieci głodne. To dzieci, które otrzymują jedzenie przygotowane z tanich, przetworzonych artykułów" - zaznaczyła.

"Rodziny wielodzietne, dzięki temu, że otrzymują produkty żywnościowe, mogą zaoszczędzić np. na podręczniki szkolne dla dzieci" - mówił z kolei Waldemar Wasiewicz z Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Stowarzyszenie poinformowało, że w 2012 r. z pomocy organizacji skorzystało 215 rodzin (1506 osób); do potrzebujących rodzin trafiło 99,5 tony żywności z Banków Żywności.

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. W środę sieć handlowa Tesco przekazała Bankowi Żywności SOS w Warszawie 1,2 tony produktów, m.in. warzywa, owoce i artykuły spożywcze sypkie.

FPBŻ zaznacza, że w Polsce ok. 6-7 proc. osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, tymczasem Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji szacuje, że rocznie marnuje się od 300 do 600 tysięcy ton żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego, której misją jest ograniczanie marnowania żywności i niedożywienia w Polsce. Zrzesza 30 Banków Żywności działających w kraju. Banki żywności systematycznie przekazują żywność ponad 3,6 tys. organizacjom charytatywnym, za pośrednictwem których trafia ona do ponad 1,5 mln osób potrzebujących. W 2012 r. Banki Żywności przekazały łącznie blisko 68 tys. ton artykułów spożywczych.

Od 1 października sklep przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego (OPP) żywność może to zrobić bez naliczania VAT. Dotychczas z VAT zwolnione były tylko dostawy produktów spożywczych dokonywane przez producentów na rzecz OPP z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Nowe rozwiązania umożliwiają objęcie zwolnieniem również innych podatników VAT przekazującym żywność tym organizacjom na cele charytatywne. Warunkiem jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz OPP, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. (PAP)

kno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)