Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama nie odmawiał spotkania z Netanjahu. Dementi Białego Domu

0
Podziel się:

Biały Dom zaprzeczył, jakoby prezydent Barack Obama odmówił prośbie premiera Izraela Benjamina Netanjahu o spotkanie w tym miesiącu, kiedy szef izraelskiego rządu będzie z wizytą w USA.

Barack Obama nie odmawiał spotkania z Netanjahu. Dementi Białego Domu
(AP/FOTOLINK/East News)
bETuyfqZ

Biały Dom zaprzeczył, jakoby prezydent Barack Obama odmówił prośbie premiera Izraela Benjamina Netanjahu o spotkanie w tym miesiącu, kiedy szef izraelskiego rządu będzie z wizytą w USA. Jednak spotkania obu przywódców nie będzie.

Wcześniej Reuters informował, powołując się na osobistość izraelską, która zastrzegła sobie anonimowość, że Biały Dom odrzucił prośbę Netanjahu o spotkanie z Obamą. Reuters wiąże to z rozbieżnościami, jakie występują między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi w kwestii irańskiego programu nuklearnego. Izraelscy politycy coraz częściej mówią, że państwo żydowskie może zaatakować irańskie obiekty nuklearne także bez współpracy czy przyzwolenia USA. Waszyngton stoi na stanowisku, że należy poczekać na efekty sankcji mających zmusić Teheran do odstąpienia od wzbogacania uranu.

Według cytowanej przez Reutersa osobistości izraelskiej, kiedy współpracownicy Netanjahu poprosili o spotkanie premiera z Obamą, _ Biały Dom odpowiedział, że wydaje się, iż spotkanie nie jest możliwe _ z uwagi na rozkład zajęć prezydenta.

bETuyfrb

Reuters odnotowuje, że od 2009 roku Netanjahu podczas wizyt w USA zawsze spotykał się z Obamą. Zaprzeczając, jakoby prośba o spotkanie z prezydentem została odrzucona, Biały Dom przyznał jednak, że spotkania nie będzie ze względu na _ konflikty w planach podróży _. Poinformowano, że Netanjahu spotka się z sekretarz stanu Hillary Clinton i innymi wysokimi rangą osobistościami amerykańskimi.

Netanjahu ponownie zapowiedział, że jego kraj dokona ataku na Iran bez wsparcia USA, jeśli państwa Zachodu nie wyznaczą Teheranowi nieprzekraczalnej granicy w rozwijaniu programu nuklearnego.

Rząd Netanjahu wielokrotnie podkreślał, że w razie potrzeby jest gotów zaatakować irańskie instalacje nuklearne mimo podzielonej opinii publicznej w kraju oraz apeli Zachodu o więcej czasu dla wysiłków dyplomatycznych.

Szef resortu obrony USA Leon Panetta mówił we wtorek w telewizji CBS, że jeśli Iran postanowi zbudować bombę atomową, USA będą miały nieco ponad rok, żeby go powstrzymać, i potrafią to zrobić. Zapewniał, że USA dysponują dobrymi informacjami wywiadowczymi na temat Iranu.

bETuyfrh
Czytaj więcej w Money.pl
Przekazali Izraelowi plan ataku na Iran? Doradca izraelskiego premiera Harel Locker odmówił skomentowania sprawy.
Zaatakują Iran, by Obama nie wygrał wyborów? Tematem wybijanym w tytułach izraelskiej prasy jest w piątek możliwość zaatakowania irańskich zakładów nuklearnych przez państwo żydowskie. Jak ocenia agencja Reutera, mowa o nieuchronności ataku ma na celu wymóc wzmocnienie sankcji na Teheran.
Biały Dom: Nic takiego nie obiecaliśmy W świat poszła informacja, że USA dostarczą Izraelowi nowoczesną broń, która ma ułatwić atak na Iran.
bETuyfrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)