Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso: wygrana Tadicia zwycięstwem demokracji i wartości europejskich

0
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose
Barroso pogratulował w poniedziałek zwycięzcy wyborów
prezydenckich w Serbii Borisowi Tadiciowi, określając jego wygraną
jako "zwycięstwo demokracji i europejskiej wartości, które wszyscy
podzielamy".

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso pogratulował w poniedziałek zwycięzcy wyborów prezydenckich w Serbii Borisowi Tadiciowi, określając jego wygraną jako "zwycięstwo demokracji i europejskiej wartości, które wszyscy podzielamy".

"Serbia pokazała, że potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność, jaka ciąży na nowoczesnym i demokratycznym państwie" - napisał Barroso w liście do popieranego przez UE, prozachodniego prezydenta wybranego na kolejną kadencję.

Nie wspominając wprost o Kosowie, które - jak się oczekuje - w najbliższym czasie ogłosi niepodległość, Barroso podkreślił, że zwycięstwo Tadicia "przychodzi w krytycznym momencie dla Serbii i Bałkanów Zachodnich". "Wierzę, że Serbia będzie nadal odgrywała konstruktywną rolę, stawiając czoła wyzwaniom i zapewniając stabilność w regionie" - podkreślił.

UE powstrzymywała Prisztinę przed ogłoszeniem niepodległości do czasu wyborów w Serbii, by nie osłabiać szans Tadicia, który jest przeciwnikiem niepodległości Kosowa, ale wielokrotnie zapewniał, że w razie jej ogłoszenia nie użyje siły przeciwko kosowskim Albańczykom.

W liście gratulacyjnym Barroso zapewnił, że UE chce przyspieszyć zbliżenie Serbii i UE. "Wierzymy, że bliższe związki z UE nie tylko wzmocnią rolę Serbii na scenie międzynarodowej, lecz także przyczynią się do większego dobrobytu serbskiego narodu" - oświadczył przewodniczący KE.

Przypomniał zaplanowane na 7 lutego podpisanie "politycznego porozumienia" UE z Serbią, które ma dotyczyć współpracy w dziedzinie dialogu politycznego, wolnego handlu, zniesienia wiz itd.

Barroso zapewnił też o woli "jak najszybszego" podpisania porozumienia stowarzyszeniowego z Serbią, które byłoby pierwszym konkretnym krokiem na drodze do jej wejścia do UE. Do tego potrzebna jest jednak jednomyślność krajów UE. Wciąż przeciwna jest Holandia, wpierana przez Belgię, która domaga się pełnej współpracy Belgradu z haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, czyli aresztowania podejrzanych o zbrodnie wojenne, w tym generała Ratko Mladicia, oskarżanego o masakrę w Srebrenicy w 1995 roku.

"Znam i polegam na pana osobistym zaangażowaniu w tej sprawie" - napisał Barroso do Tadicia.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)