Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Barrot w Polsce m.in. o kontroli zewnętrznych granic UE

0
Podziel się

Jakość kontroli na zewnętrznych granicach
Unii Europejskiej to główny temat rozmów poruszanych podczas
poniedziałkowej wizyty w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji
Europejskiej Jacquesa Barrota.

bDfBBrud

Jakość kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej to główny temat rozmów poruszanych podczas poniedziałkowej wizyty w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Barrota.

Unijny komisarz ds. wewnętrznych spotkał się z szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną oraz z dyrektorem unijnej agencji Frontex Illka Laitinenem. Siedziba Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE znajduje się w Warszawie.

"Przyjechałem do Polski przede wszystkim po to, aby sprawdzić jakość służby pełnionej przez polską Straż Graniczną i straż Frontexu" - powiedział Barrot. Jak dodał, ma to związek z operacją Jupiter 2009, która ma na celu weryfikację jakości kontroli granicznej na zewnętrznych granicach Wspólnoty.

bDfBBruf

Wcześniej Barrot wizytował polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej. Ocenił, że przeprowadzane tam kontrole graniczne są "w pełni zadowalające". Jak zaznaczył wysoka jakość kontroli jest szczególnie ważna w kontekście rozszerzania strefy Schengen.

"Widzieliśmy posterunki polskie współpracujące z posterunkami europejskimi. Była tam funkcjonariuszka bułgarska w umundurowaniu europejskim, która doskonale czuła się w swojej roli strażniczki granicy. Także wydaje mi się, że mamy podstawy sądzić, że rośnie skuteczność ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej" - podkreślił Barrrot i dodał, że personel obsługujący ruch graniczny zasługuje na "wielkie brawa", natomiast zastosowanie technik informatycznych daje jeszcze "pole do popisu".

Jak mówił, UE z jednej strony koncentruje się na umożliwieniu łagodnego przepływu ludzi w strefie Schengen oraz wprowadzaniu ułatwień dla ludzi żyjących w obszarach przygranicznych, ale z drugiej strony musi też dbać o ochronę granic. Barrot podkreślił, że od września będzie obowiązywało porozumienie regulujące tzw. mały ruch przygraniczny między Polską a Ukrainą.

"Rozmawialiśmy (ze Schetyną-PAP) między innymi o negocjacjach jakie będę prowadził 15 marca w Waszyngtonie na temat zwolnienia z obowiązku wizowego dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych. Obiecałem panu wicepremierowi ze swej strony daleko idącą pomoc, ażeby uzyskać to zwolnienie" - zapewnił Barrot.

bDfBBrul

Strefa Schengen obejmuje Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Szwecję i Włochy. W grudniu 2007 roku przystąpiły do niej: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry, a w grudniu 2008 r. Szwajcaria. Poza obszarem Schengen pozostają Wielka Brytania i Irlandia.

Europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów jest System Informacyjny Schengen. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do niej dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic, wydawanie wiz - a także policja. (PAP)

gdy/ mwi/ wkr/ mow/

bDfBBruG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)