Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BC: Wzrosły zamówienia fabryczne w Niemczech.

0
Podziel się:

Silny przyrost zamówień fabrycznych w Niemczech w czerwcu sugeruje
ustabilizowanie się aktywności w przemyśle w drugim półroczu 2013 r. i ogólne ożywienie cyklu
inwestycji w tym kraju - ocenia we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital.

Silny przyrost zamówień fabrycznych w Niemczech w czerwcu sugeruje ustabilizowanie się aktywności w przemyśle w drugim półroczu 2013 r. i ogólne ożywienie cyklu inwestycji w tym kraju - ocenia we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital.

Niemieckie ministerstwo gospodarki ogłosiło we wtorek, że zamówienia fabryczne wzrosły w czerwcu średnio o 3,8 proc. mdm. Przed ogłoszeniem danych Barclays Capital zakładał przyrost o 1,5 proc. mdm. Ministerstwo skorygowało też w górę dane za maj do -0,5 proc. z -1,3 proc.

Niemieckie fabryki odnotowały w czerwcu przyrost zamówień z eurostrefy, zwłaszcza na dobra inwestycyjne (20 proc.). Ogólny przyrost zamówień zagranicznych wyniósł 4,2 proc. Wzrost zamówień na dobra przemysłowe ogólnego użytku, inwestycyjne i podstawowe wystąpił też na rynku krajowym.

Źródłem poprawy były duże zamówienia w przemyśle lotniczym i sektorze transportu. Po ich pominięciu, poziom zamówień był niemal płaski. Analitycy szacują, że średnia przyrostu zamówień fabrycznych za II kw. była powyżej 1,2 proc. średniej za I kw. Według nich z czerwcowych danych wynika, iż produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w czerwcu co najmniej 1 proc. mdm. Oficjalne dane będą znane w środę.

"Jeśli prognozy te potwierdzą się, to będzie to oznaczało, że średni poziom produkcji przemysłowej za II kw. był o 2,6 proc. wyższy od średniej w I kw., co jest wyrazem ogólnego ożywienia cyklu inwestycji w gospodarce" - zaznacza komentarz.

"Znaczna poprawa zamówień fabrycznych w czerwcu po dwóch miesiącach mało wyrazistych wyników sugeruje ustabilizowanie się aktywności przemysłu w drugim półroczu 2013 r. nawet, jeśli mocne dane tłumaczy silny popyt w sektorze lotniczym eurostrefy" - dodają analitycy. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)