Notowania

wielka brytania
23.11.2008 11:38

Będzie niższy VAT na Wyspach?

Brytyjskie media spekulują na temat obniżki w przyszłym tygodniu VAT do 15 proc. na okres roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjskie media spekulują na temat planowanej przez rząd przejściowej obniżki stawki VAT, dla pobudzenia wydatków konsumpcyjnych i tym samym wsparcia handlu detalicznego i przemysłu w okresie przedświątecznym.

Według telewizji Sky, minister finansów Alistair Darling ogłosi w poniedziałek w swoim sprawozdaniu z wykonania budżetu za pierwsze półrocze obniżkę stawki podatku VAT do 15 proc. - z 17,5 proc. na okres jednego roku.

Inne doniesienia sugerują, iż rząd obniży stawki podatku od dochodów osobistych dla najniżej sytuowanych grup społecznych, a więc tych, które dodatkowych pieniędzy nie oszczędzą, lecz skierują na rynek, podtrzymując tym samym handel i produkcję.

Nieoficjalne doniesienia mówią, iż obecny rozważany przez rząd pakiet wsparcia brytyjskiej gospodarki sięgnie 15-20 mld funtów.

Z myślą o pomocy Brytyjczykom, którzy z powodu dekoniunktury popadli w trudności ze spłatą długu hipotecznego, rząd wprowadzi 3- miesięczy okres ochronny przed wszczęciem wobec nich postępowania eksmisyjnego przez wierzycieli.

Mówi się też o zwiększeniu wydatków publicznych i wprowadzeniu oszczędności w sektorze publicznym.

W artykule zamieszczonym w tygodniku _ Sunday Mirror _, Darling zapewnił, iż _ każde gospodarstwo domowe otrzyma od rządu wsparcie w obecnym trudnym okresie spowolnienia _. Minister przyznał, że gospodarka zmierza ku recesji, ale dodał, iż _ rozsądne _ rozwiązania dopomogą przetrzymać ten okres.

Niektórzy ekonomiści i politycy opozycyjnej partii konserwatywnej biją na alarm z powodu rosnącego długu publicznego i ostrzegają, iż szkodzi on pozycji funta szterlinga i oznacza wzrost ciężaru opodatkowania w przyszłości.

W III kwartale br. brytyjski PKB skurczył się o 0,5 proc. Prognozy sugerują, iż przez cały 2009 rok będzie _ pod kreską _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wielka Brytania walczy z recesją  ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;walczy;z;recesja;inflacja;ostro;w;dol,251,0,386043.html )
* [ Londyn podnosi stawkę. 500 miliardów funtów dla banków ]( http://news.money.pl/artykul/londyn;podnosi;stawke;500;miliardow;funtow;dla;bankow,176,0,375472.html )
* [ Zapaść w brytyjskich nieruchomościach. Końca nie widać ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/zapasc;w;brytyjskich;nieruchomosciach;konca;nie;widac,205,0,384461.html )
Tagi: wielka brytania, recesja, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz