Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie rejestr procesów wytaczanych z 212 artykułu k.k.

0
Podziel się:

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP tworzy rejestr spraw i osób
wytaczających procesy z artykułu 212 k.k., stanowiącego o odpowiedzialności karnej za
zniesławienie. Centrum apeluje o zgłaszanie tego rodzaju spraw.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP tworzy rejestr spraw i osób wytaczających procesy z artykułu 212 k.k., stanowiącego o odpowiedzialności karnej za zniesławienie. Centrum apeluje o zgłaszanie tego rodzaju spraw.

Przypomina jednocześnie, że od kilku lat trwa batalia środowisk dziennikarskich, organizacji pozarządowych i obrońców praw człowieka o to, by z polskiego kodeksu karnego wykreślić artykuł 212, pozwalający skazywać za pomówienia na karę więzienia.

"Aby zachęcić dziennikarzy do poruszania tego tematu, a także ułatwić możliwość poznania motywacji osób decydujących się na wytoczenie procesów w takim trybie, Centrum Monitoringu będzie publikowało listę osób, wraz z krótką adnotacją dotyczącą sprawy, a także - ewentualnie - osobą zgłaszającą daną sprawę" - poinformowano w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

Sprawy można zgłaszać drogą elektroniczną, na adres e-mail: cmwp@ikp.pl.

We wrześniu została zainaugurowana kampania "Wykreśl 212 kk". Jej organizatorami są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

W obecnym brzmieniu art. 212 k.k., ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną o działanie, które może ją poniżyć w opinii publicznej lub podważyć zaufanie do niej, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Projekt zniesienia kary bezwzględnego więzienia znalazł się m.in. w tzw. dużej nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie w czerwcu ubiegłego roku. Wcześniej jednak, na etapie sejmowych prac, posłowie zmienili ten zapis projektu i zdecydowali jedynie o złagodzeniu maksymalnej kary z dwóch lat do roku pozbawienia wolności.

Podczas debaty zorganizowanej w połowie września przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa za wykreśleniem 212 artykułu k.k. opowiedzieli się politycy reprezentujący wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy w całym kraju: PiS, PJN, SLD, Ruch Poparcia Palikota, PSL, Polska Partii Pracy, PO, a także ruch "Obywatele do Senatu". (PAP)

mca/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)