Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia: Premierowe wykonanie nowej muzyki Jana A.P. Kaczmarka

0
Podziel się:

Koncertem muzyki filmowej wielkopolanina
Jana A.P. Kaczmarka Wielkopolska obchodziła we wtorek pięciolecie
obecności w Brukseli. Zdobywca Oscara po raz pierwszy
zaprezentował utwory do nowego filmu "Passchendaele" i otrzymał
owacje na stojąco.

Koncertem muzyki filmowej wielkopolanina Jana A.P. Kaczmarka Wielkopolska obchodziła we wtorek pięciolecie obecności w Brukseli. Zdobywca Oscara po raz pierwszy zaprezentował utwory do nowego filmu "Passchendaele" i otrzymał owacje na stojąco.

Koncert, który odbył się w Centrum Kulturalnym Flagey w Brukseli, poprowadził osobiście Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara w 2005 roku za muzykę do filmu Marca Forstera "Finding Neverland" (polski tytuł "Marzyciel").

"Jestem po raz pierwszy w Brukseli" - wyznał kompozytor. "Nigdy nie wyobrażałem sobie, że premierowe wykonanie +Passchendaele+ zaprezentuję tak blisko miejsca, o którym opowiada film; to cud" - powiedział.

Passchendaele to nazwa belgijskiej miejscowości, gdzie rozegrała się jedna z najkrwawszych i jednocześnie najmniej owocnych bitew I wojny światowej. Bitwa toczona była w ciężkim, bagnistym terenie i kosztowała życie niemal pół miliona żołnierzy alianckich. Bitwa przesunęła linię frontu zaledwie o ok. 10 kilometrów. Po trzech miesiącach krwawych walk, 6 listopada 1917 roku, Passchendaele zostało zdobyte przez Kanadyjczyków.

Film, zrealizowany przez Kanadyjczyków, miał swą premierę 4 września podczas festiwalu filmowego w Toronto.

Utwory polskiego kompozytora, także z innych filmów: "Marzyciela", "Trzeciego cudu", "Niewiernej" "Quo vadis" czy "Wojny i pokoju" zaprezentowała w Brukseli Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem Marka Pijarowskiego.

Gospodarzem koncertu z okazji pięciolecia istnienia biura Wielkopolski w Brukseli był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Koncert odbył się w Centrum Kulturalnym Flagey, które zostało wybrane na lokalizację Polskiego Instytutu Kultury. Jak powiedział PAP ambasador Polski w Belgii Sławomir Czarlewski, jesienią nastąpi uroczysta inauguracja instytutu.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)