Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia ułatwi procedury wydawania Polakom pozwoleń na pracę

0
Podziel się:

Belgia nie otworzy rynku pracy dla
obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE z Europy
Środkowowschodniej, ale od maja ułatwi dla nich procedury
przyznawania pozwolenia na pracę w sektorach, gdzie brakuje rąk do
pracy.

Belgia nie otworzy rynku pracy dla obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE z Europy Środkowowschodniej, ale od maja ułatwi dla nich procedury przyznawania pozwolenia na pracę w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy.

Decyzja będzie wydawana w ciągu pięciu dni i nie będzie musiała być poprzedzona analizą sytuacji na rynku pracy w danym sektorze.

Jak donosi na stronach internetowych dziennik "La Libre Belgique", region Brukseli już przygotował listę zawodów, w których obywatelom z nowych państw Unii o pozwolenia na pracę będzie łatwiej niż dzisiaj. Znalazły się na niej m.in. takie zawody jak pielęgniarz, hydraulik, elektryk, mechanik samochodowy, murarz, ale też architekt, księgowy inżynier czy informatyk.

Do końca kwietnia swoje listy sektorów, gdzie brakuje pracowników, przygotują też francuskojęzyczna Walonia i flamandzkojęzyczna Flandria.

Nie jest to jednak sprawa prosta - zauważa "La Libre Belgique" - bo choć brakuje rąk do pracy w zawodach nie wymagających wysokich kwalifikacji, to właśnie wśród mało wykwalifikowanych pracowników jest w Belgii wysokie bezrobocie.

Okazuje się, że w Walonii brakuje np. fryzjerów, ale bynajmniej nie z powodu małej liczby absolwentów szkół fryzjerskich, lecz mało atrakcyjnych zarobków.

W lutym, pod presją związków zawodowych, belgijski rząd zdecydował o utrzymaniu okresu przejściowego w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów. Tymczasem belgijscy pracodawcy oczekiwali otwarcia rynku pracy, by obsadzić ok. 50 tys. wolnych miejsc.

Lutowe badania belgijskiego Centrum Równych Szans wskazywały, że otwarcie rynku pracy byłoby remedium na rozpowszechnione zjawisko pracy na czarno. Jego rozmiary trudno oszacować, ale wiadomo, że tysiące Polaków pracują w Belgii nielegalnie na budowach, a tysiące Polek - w charakterze pomocy domowych. (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)