Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI o "kryzysie wychowania"

0
Podziel się:

O "kryzysie wychowania" w społeczeństwie i
kulturze, które "z relatywizmu czynią swoje credo" mówił Benedykt
XVI w poniedziałek wieczorem w przemówieniu w bazylice
świętego Jana na Lateranie w czasie ceremonii otwarcia kongresu
kościelnego diecezji rzymskiej.

*O "kryzysie wychowania" w społeczeństwie i kulturze, które "z relatywizmu czynią swoje credo" mówił Benedykt XVI w poniedziałek wieczorem w przemówieniu w bazylice świętego Jana na Lateranie w czasie ceremonii otwarcia kongresu kościelnego diecezji rzymskiej. *

Papież podkreślił, że "zdrowa laickość szkoły" nie oznacza jej zamknięcia na wymiar nadprzyrodzony.

Hasło kongresu brzmi : "Jezus jest Panem. Wychowanie do wiary, do pójścia za Chrystusem i do dawania świadectwa".

Niemal całe swe przemówienie Benedykt XVI poświęcił coraz trudniejszej sytuacji oświaty i zagrożeniom, jakie stanowią dla niej - według niego - współczesna kultura, media, styl życia.

"Każde dzieło wychowania zdaje się stawać coraz trudniejsze i bardziej niepewne" - mówił papież. Wspomniał następnie o rosnących trudnościach w przekazywaniu młodym ludziom "podstawowych wartości życia i prawego postępowania", przede wszystkim dlatego, że - jak zauważył - "relatywizm staje się dogmatem". Kłopoty te - dodał - "dotyczą zarówno szkoły, jak i rodziny oraz wszelkich instytucji, pełniących funkcje edukacyjne".

Edukacja zdaniem papieża "ogranicza się niekiedy do przekazywania określonych sprawności i umiejętności przy jednoczesnym dążeniu do zaspokojenia pragnienia szczęścia i zasypywaniu młodych pokoleń przedmiotami konsumpcji i ulotnymi nagrodami".

Ponadto w opinii Benedykta XVI "rodzice i nauczyciele mają pokusę, by rezygnować ze swych zadań wychowawczych nie rozumiejąc swej własnej roli czy też raczej powierzonej im misji".

Benedykt XVI położył nacisk zarówno na znaczenie szkół katolickich, jak i konieczność tego, by wierzący nauczyciele oraz wykładowcy religii brali udział w procesach wychowawczych także w szkołach państwowych.

Dlatego - według papieża - "rośnie potrzeba autentycznej edukacji i odkrycia wychowawców, którzy naprawdę nimi będą".

Mediom Benedykt XVI zarzucił, że "inspirują mentalność i kulturę relatywizmu, konsumpcjonizmu oraz fałszywej, destrukcyjnej egzaltacji czy też raczej profanacji ciała oraz seksualności".

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

kryzys
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)