Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI odwiedzi były KL Auschwitz w 65. rocznicę deportacji św. Maksymiliana

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do
byłego niemieckiego obozu Auschwitz, która przypadnie 28 maja,
będzie miała szczególnie symboliczny wymiar. Franciszkanin o. Jan
Maria Szewek z Krakowa przypomniał, że jej data zbiega się z 65.
rocznicą deportacji św. Maksymiliana Kolbego do obozu.

Biała (PAP) - Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, która przypadnie 28 maja, będzie miała szczególnie symboliczny wymiar. Franciszkanin o. Jan Maria Szewek z Krakowa przypomniał, że jej data zbiega się z 65. rocznicą deportacji św. Maksymiliana Kolbego do obozu.

"Św. Maksymilian Kolbe został przywieziony do Auschwitz 28 maja 1941. Dokładnie 65 lat później papież będzie modlił się w celi jego męczeńskiej śmierci" - zauważył ojciec Szewek w rozmowie z PAP.

O. Maksymilian Kolbe trafił do Auschwitz z więzienia na Pawiaku w Warszawie. W obozie otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka (numer 5659), skazanego z grupą innych więźniów na śmierć głodową w ramach odwetu władz obozu za ucieczkę więźnia.

Według historyka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Franciszka Pipera, egzekucje przez zagłodzenie budziły szczególną grozę wśród więźniów. "W przypadku ucieczki więźnia z bloku, w którym był więziony, komendant lub kierownik obozu wybierał podczas apelu dziesięciu lub więcej więźniów, których następnie zamykano w jednej z cel w podziemiach bloku nr 11. Tam nie otrzymywali ani jedzenia, ani picia. Po kilku, najdalej kilkunastu dniach umierali w straszliwych męczarniach" - przypomniał Piper.

Jak zaznaczył, na podstawie rejestru więźniów bloku nr 11, ustalono kilka dat takich akcji wskazywania więźniów w odwecie za ucieczkę współwięźnia. W czasie jednej z nich, na przełomie lipca i sierpnia 1941 roku, dobrowolnie wystąpił z szeregu o. Maksymilian Kolbe i zwrócił się do Lagerfuehrera Karla Fritzscha z prośbą o włączenie go do grupy skazanych w miejsce innego więźnia - Franciszka Gajowniczka.

O. Kolbe zmarł po dwóch tygodniach męki, 14 sierpnia 1941 roku, w podziemiach bloku 11, jako ostatni z osadzonych. Nieżyjący już wybitny historyk Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Danuta Czech, wspominała w swych publikacjach, że zakonnik został uśmiercony dosercowym zastrzykiem fenolu. Dokonał tego Hans Bock, kryminalista przeniesiony z obozu Sachsenhausen, w Auschwitz zarejestrowany jako więzień numer 5. W 1941 roku był starszym bloku w więźniarskim szpitalu obozowym.

Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 roku w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.

Rajmund Maria Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie otrzymał imię Maksymilian. Dwa lata później rozpoczął studia w Rzymie. Tam w 1917 roku założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski powrócił w 1919 roku.

W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. Trzy lata później ojciec Maksymilian wyjechał do Japonii, z której powrócił do kraju w 1936 roku. Objął kierownictwo Niepokalanowa, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.

Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. W 1999 roku Ojciec Święty uczynił św. Maksymiliana patronem honorowych dawców krwi.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Co najmniej 1,1 miliona z nich zostało zgładzonych, głównie Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)