Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jan paweł ii
16.06.2007 12:03

Bertone: Jan Paweł II świetlanym przykład apostoła

"Jan Paweł II to świetlany przykład apostoła i odważnego głosiciela Ewangelii" - powiedział w sobotę w Gdańsku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone, podczas mszy św. upamiętniającej 20. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Wybrzeżu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Jan Paweł II to świetlany przykład apostoła i odważnego głosiciela Ewangelii" - powiedział w sobotę w Gdańsku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone, podczas mszy św. upamiętniającej 20. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Wybrzeżu.

"Służąc Kościołowi z pełnym oddaniem do końca życia, zachwycił świat. Jestem niewymownie szczęśliwy dzisiaj, że mogę być tu z wami, gdy wspominamy jego wizytę w waszej diecezji przed 20 laty. Zgromadzeni wokół ołtarza raz jeszcze dziękujemy Bogu, że dał Kościołowi tego wielkiego papieża" - podkreślił kard. Bertone w tłumaczonym z języka włoskiego na polski kazaniu.

Kardynał dodał, że Jan Paweł II kochał Gdańsk - "zawsze otwarte okno Polski na świat" i "symbol walki o pokój". "Ten pokój zakłócony w Europie w 1939 r., kiedy właśnie tu na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Czterdzieści lat potem, również w tym mieście, miał początek ruch społeczny +Solidarność+, który stał się symbolem bezkrwawej walki o zmiany, wolność, o prawa robotników i narodu" - mówił w homilii najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI.

Na początku nabożeństwa kard. Bertone odczytał list od Benedykta XVI ze słowami błogosławieństwa dla gdańskich wiernych.

W nabożeństwie uczestniczyło ok. tysiąca osób, w tym m.in. Lech Wałęsa, lider "Solidarności" Janusz Śniadek i wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński. Uroczysta liturgia odprawiona została na gdańskiej Zaspie przed kościołem Opatrzności Bożej niedaleko miejsca, gdzie w czerwcu 1987 r. papież odprawił mszę św. dla ludzi pracy.

Przed mszą kard. Bertone poświęcił pomieszczenia powstającego przy świątyni Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II.

Nabożeństwo wraz z kardynałem Bertone koncelebrował metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, dwóch biskupów pomocniczych archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna i Zygmunt Pawłowicz, a także biskup diecezji pelplińskiej Jan Szlaga.

Muzyczną oprawę nabożeństwu zapewniły zjednoczone chóry archidiecezji gdańskiej, Capella Gedanensis, zespoły kaszubskie i orkiestra dęta. Na organach zagrał dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku prof. Roman Perucki.

Po mszy w miejscu, gdzie przez 20 laty stał ołtarz papieski odsłonięty zostanie "Zielony Pomnik Jana Pawła II".

To iluminowany wieczorem park, w którego centralnym miejscu stoi dąb, symbolizujący spotkanie z Bogiem. Wokół niego rośnie niski żywopłot tworzący labirynt jako metaforę pielgrzymki, którą było życie papieża. Park o wymiarach 42x40 metrów otacza 27 lip przypominających 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Kształt parku zbliżony do kwadratu ma symbolizować absolut i boski rozum.

20 lat temu, podczas swojej III pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II odwiedził m.in. Gdynię i Gdańsk. 11 czerwca 1987 r. papież odprawił mszę św. na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Następnego dnia rano spotkał się z młodzieżą na Westerplatte. Kolejnym punktem wizyty papieża było spotkanie z chorymi w Bazylice Mariackiej w Gdańsku oraz modlitwa przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Na zakończenie swojego pobytu na Wybrzeżu Ojciec Święty odprawił mszę na gdańskiej Zaspie. (PAP)

rop/ rod/

Tagi: jan paweł ii, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz